Böyle basın varken darbeye ne gerek var

Birçok gazete, Nokta’nın ortaya çıkardığı darbe hazırlığı haberlerinden esirgediği ilgiyi, Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yaptığı konuşmaya fazlasıyla gösterdi.


Birçok gazete, Nokta’nın ortaya çıkardığı darbe hazırlığı haberlerinden esirgediği ilgiyi, Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yaptığı konuşmaya fazlasıyla gösterdi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek’in günlüğünde yer verdiği iddia edilen “Sarıkız” ve “Ayışığı” darbeleri, hemen bütün gazetelere verilmesine rağmen Yeni Şafak, Zaman, Birgün, Bugün dışındaki gazeteler haberi dikkate almadı. Hürriyet, Sabah, Akşam gibi çok satan gazeteler habere yer vermedi, hemen hiçbir köşeyazarı da konuyu köşesine taşımadı.
Hürriyet’in genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök ise, “Ciddi basının büyük bölümü, bu belgelere itibar etmedi. Ama askere karşı antipatisi belli bazı çevreler, mal bulmuş Mağribi gibi bunun üzerine atladı” cümleleriyle tartışmaya girdi. “Belli ki birileri “özel bir imalat” yapmış” yorumunu getiren Özkök, yalanlandığı halde devam eden darbe haberleri için “Bu bir “sivil andıç” değil mi?” diye sordu.
‘Kapıkulu değiliz’ manşetleri
Yine Özkök’ün gündeme getirdiği Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Harp Akademileri’nde yaptığı konuşma ise, manşetlerden inmiyor. Özkök, hafta içinde bir yazısında, Büyükanıt’ın henüz basına sızmamış olan konuşmasında Cumhurbaşkanlığı seçimine değinmediğini yazmıştı. Radikal’in önceki günkü “Asker kapıkulu değil” manşetinde, Murat Yetkin konuşmanın ayrıntılı bir özetini verdi. Yorumsuz verilen “sır konuşma” haberinde “Üniter yapı, laik sistem”, “Siyasetle ilgim olamaz” gibi ayrıntılar öne çıkarılmıştı.
Yankılar dün de devam etti. Akşam aynı konuşmaya dayanarak “Terörün Meclis’le irtibatı var” manşetini kullandı. Gazetenin yorumu da ilginçti: “Org. Büyükanıt’ın bu yıl Harp Akademileri konuşmasının basına kapatılması çok konuşuldu. İçerideki sözleri daha çok konuşulur.” Gözcü de “Bu sözlere dikkat” başlığıyla verdiği haberde “Asker üniter yapı ve laik sistemi korumak için gerektiğinde görev yapmak zorundadır” sözünü öne çıkardı. Güneş “16 Mart bombası” manşetinde Büyükanıt’ın sözlerini şöyle kısalttı: “Kapıkulu değiliz! Zamanı gelince gerekeni yaparız!”
Ertuğrul Özkök ise, bu sözler için “Bunu özel olarak cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilişkilendirmek, zorlamadan da öte, kötü niyet gerektirir” yorumunu yaptı. Yazısını da “Kimse askeri, cumhurbaşkanlığı seçimi minderine çekmeye uğraşmamalıdır” ifadesiyle bitirdi. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net