İran’a esir baskısı artıyor

Karasularını ihlal ettikleri iddiasıyla 15 İngiliz askerini esir alan İran üzerindeki baskı yoğunlaşıyor.


Karasularını ihlal ettikleri iddiasıyla 15 İngiliz askerini esir alan İran üzerindeki baskı yoğunlaşıyor. İngiltere, İran’ın verdiği notayı ciddiye almazken, İngiltere Başbakanı Tony Blair, “Tahran yönetiminin uluslararası toplumdan tecrit edilebileceğini” söyledi.
Tecrit tehdidi
Blair, İran’ın, İngiliz askerlerinin kamera görüntülerini yayınlamasını eleştirerek, “İran rejiminin neden bunu yapmayı sürdürdüğünü bilmiyorum, tüm yaptığı insanların nefret duygularını artırmak. Ele geçirilen askerler, bu şekilde gösteriliyor ve yönlendiriliyorlar, kimse buna kanmaz” diye konuştu.
Blair, “İranlıların göz önünde bulundurması gereken şey, bu şekilde devam etmeleri durumunda artan tecritle karşı karşıya kalacaklarıdır: Dün Birleşmiş Milletler, bugün Avrupa Birliği. Hafta sonunda kilit öneme sahip diğer müttefiklerimizle görüşeceğiz” dedi.
İngiltere Başbakanı, bu kararlılıkla birlikte sabırlı olunması gerektiğini de ifade ederek, sorunun tek çözümü bulunduğunu ve bunun İngiliz askerlerin sağ salim serbest bırakılması olduğunu sözlerine ekledi.
Bu arada, İran’ın, İngiltere’ye bir nota verdiğini açıklayan Londra yönetimi, notanın “ciddiyetle değerlendirilmekte olduğunu” bildirdi.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ülkeler arasındaki bu tür nota alışverişlerinin içeriğinin gizli tutulması gerektiğini belirterek İngiltere’nin Tahran büyükelçiliği tarafından alınan notayla ilgili başka bir ayrıntı veremeyeceğini kaydetti.
İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett ise, İran’ın elinde tuttuğu 15 İngiliz askeri hakkında kendilerine gönderdiği mektupta krizi sona erdirmeye yönelik hiçbir şey olmadığını söyledi.
Beckett, AB Dışişleri Bakanları gayri resmi toplantısı için bulunduğu Almanya’nın Bremen kentinde BBC’ye yaptığı açıklamada, “Mektupta İranlıların bir çıkış aradığını gösteren hiçbir şey yok” dedi.
İngiltere, Tahran ile askerler dışındaki konulardaki diplomatik temaslarını dondurmuştu.
İran özür bekliyor
İran ise, çözümün ilk adımı olarak, İngiltere’nin karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle özür dilemesini istiyor.
İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, İngiltere’nin sınır ihlalini kabul etmesi durumunda, Tahran’daki büyükelçilik yetkililerinin gözaltındaki askerleri görebileceklerini söyledi. Avustralya dışişleri bakanıyla telefonda görüşen Mutteki, esir askerlerin serbest bırakılması talebi üzerine, İngiliz askerlerinin İran karasularına izinsiz girdikleri için gözaltına alındıklarını ifade etti ve bu konudaki incelemenin sürdüğünü belirtti.
“Bundan sonraki süreç, İngiltere’nin tutumuna bağlı” diyen Mutteki, İngiltere hükümetinden konuyu medyaya taşımaktan kaçınmasını istedi. Mutteki, “Çünkü bu konuda medyada sansasyon yaratmak meselenin daha karmaşık hale gelmesine neden olur” diye konuştu.
Bu arada, İran’ın önde gelen imamlarından Hüccetülislam Ahmed Hatemi, Tahran Üniversitesinde verdiği hutbede, İngiliz denizcilerin gözaltına alınması konusuna değindi ve “İngiliz askerleri bizim egemenlik hakkımıza kastetti ve gözaltına alındılar. Bunun için İran güçlerine teşekkür etmeliyiz” dedi. Hatemi, İngiltere’yi “ABD’nin tellallığını yapmak” ile suçladı.
Cuma namazından sonra da, Tahran Ünivesitesinden İnkılap Meydanı’na kadar yürüyen cemaat, “İngiltere’ye ölüm” sloganları attı.
Askerlerin görüntüleri
Öte yandan, esir tutulan İngiliz askerlerinin yeni görüntüleri yayınlanmaya devam ediyor. İran’ın Arapça yayın yapan resmi El Alam televizyonu, 3 İngiliz askerinin görüntülerini yayınladı. Adı Farsça Nighton Thomas Summers olarak yazılan asker, İran sularına “izinsiz girdikleri” için özür diledi.
Summers, yayımlanan görüntülerde, kendilerinin, 2004’den bu yana İran sularına giren ikinci grup İngiliz askeri olduklarının farkında olduğunu belirterek, “Sularınıza girdiğimiz için çok özür diliyorum” diye konuştu.
Summers, başka bir erkek denizci ve daha önce televizyona çıkartılıp özür dileyen kadın denizci Faye Turney ile birlikte, çiçekli bir perdenin önünde otururken gösterildi.
İran resmi haber ajansı İRNA ise, bir İngiliz askere atfen “Gözaltına alındığımız 23 Mart 2007’den bu yana bir sorunları bulunmadığı ve içinde bulundukları koşullardan tamamen memnun oldukları” yolunda ifadelere yer verdi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bu video görüntülerini kınadı. İngiltere Dışişleri Bakanlığının sözcüsü, İngiliz askerin bu şekilde propaganda amaçlı kullanılmasının çok çirkin olduğunu belirtti. (DIŞ HABERLER)
Ahmedinejad’dan Erdoğan’a ret cevabı

Esir tutulan İngiliz kadın askerin serbest bırakılması için Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın talebini inceleyeceğini açıklayan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ret yanıtı verdi.
İran Devlet Televizyonu’na yaptığı açıklamada, “İran, Türkiye’nin Faye Turney’yi serbest bırakma talebini ‘olumlu bir bakışla’ inceleyecek” diyen Ahmedinejad, önceki gün Erdoğan ile telefonda görüşmüştü. ,
Fars haber ajansı, Ahmedinejad’ın Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde, “İngiltere’nin özür dilemesini istediğini” duyurdu. Habere göre, Ahmedinejad görüşmede, “İngiltere hükümeti, İran sınırlarını ihlal ettiği için özür dilemeli” dedi.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise, sorunun halen çözümlenememiş olmasını kaygıyla izlediğini bildirdi.
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin, bu sorunun yeni bir tırmanmaya meydan verilmeden çözüme kavuşturulması amacıyla, İran ve İngiltere makamlarıyla dostça ve yapıcı temaslarını sürdürmekte olduğu” belirtildi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net