31 Mart 2007 00:00

Somali’de onbinler zorunlu göç mağduru

ABD destekli Etiyopya ordusu ve geçici hükümetin kontrolündeki Somali’nin başkenti Mogadişu’daki çatışmalarda bu hafta 24 kişi öldü ve 12 bin kişi evlerini terk etti.

Paylaş

ABD destekli Etiyopya ordusu ve geçici hükümetin kontrolündeki Somali’nin başkenti Mogadişu’daki çatışmalarda bu hafta 24 kişi öldü ve 12 bin kişi evlerini terk etti.
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, başkentteki şiddetten kaçan 12 bin kişiyle birlikte Şubat başından beri evlerini terk edenlerin sayısının 57 bine yükseldiğini duyurdu.
Sözcü William Spindler, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, Mogadişu’dan kaçışların son günlerde daha da arttığını belirtti ve hükümetin, 2 yıla yakın süre ülkenin büyük bölümünde kontrolü eline geçiren Şeriat Mahkemeleri üyelerine yönelik operasyon düzenlemek amacıyla başkentin bazı mahallelerindeki sivillerden evlerini terk etmelerini istediğini hatırlattı.
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği açıklamasında, halkın evlerini terk etmesinin ülkedeki insani durumu daha da kötüleştirdiği, toplam olarak yaklaşık 400 bin kişinin ülke içinde yer değiştirdiği, on binlerce kişinin de komşu ülkelere kaçtığı kaydedildi.
Açıklamada, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile BM’nin diğer insani yardım kuruluşlarının güvenlik nedeniyle Somali’de bulunmadığı, bu ülkedeki durumla ilgili bilginin yerel yardım kuruluşlarından alındığı belirtildi.
Şiddetli çatışmalar
Bu arada, ülkede büyük halk desteğine sahip olan İslamcı gerillalar, Mogadişu’da Etiyopya ordusuna ait bir helikopteri düşürdü. Mogadişu’daki havaalanın güvenlik sorumlusu, helikopterin içindekilerden kurtulan olmadığını açıkladı ancak kaç kişinin öldüğünü belirtmedi.
AFP muhabiri, MI-24 tipi helikopterin bir füzeyle vurulduktan sonra irtifa kaybettiğini ve Mogadişu’daki uluslararası havaalanının yakınlarında düştüğünü belirtti.
Etiyopya helikopterleri, kentin güneyinde yüzlerce Somalili gerillanın toplandığı semtlere saldırarak en az 12 kişiyi öldürmüştü. Gelen haberlerde, 17 civarında Etiyopya askerinin de hayatını kaybettiği belirtiliyor.
ABD ordusunun desteğiyle komşu ülke Somali’ye giren Etiyopya ordusunun, Afrika Birliği’ne bağlı askerlerin gelmesiyle birlikte ülkeyi terk edeceği açıklanmıştı. Afrika Birliği’nin bu ülkede toplam 8 bin civarında asker konuşlandırması bekleniyor.
Onyıllardır iç savaşlar ve ABD başta olmak üzere yabancı askerlerin müdahalelerine maruz kalan Somali, Amerikan helikopterleri düşürülerek çok sayıda Amerikan askerinin öldürülmesiyle dünya gündemine girmişti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Sadr yine eylem çağrısı yaptı

SONRAKİ HABER

Diriliş Ertuğrul dizisinin setinde 'çocuk oyuncuya şiddet' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa