Eğitimciler hükümeti protesto etti

Eğitim Sen üyesi emekçiler, gerçekleştirdikleri eylemlerle ek ders ücretleri konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın keyfi tutumunu protesto etti.


Eğitim Sen üyesi emekçiler, gerçekleştirdikleri eylemlerle ek ders ücretleri konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın keyfi tutumunu protesto etti.
Eğitim Sen İstanbul şubeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptılar. Şubeler adına açıklama yapan 5 No’lu Şube Başkanı Nizamettin Aktepe, bakanlık tarafından yayınlanan 2007-19 sayılı genelgeyle öğretmenlerin herhangi bir nedenle okula gitmedikleri bir günde, mazereti yada izni olsa dahi o günkü ders saati sayınının tümünü ve hazırlık ücretinin kesileceğini kaydetti. Aktepe, genelgenin iptali için dava açacaklarını, bu hak gaspına seyirci kalmayacaklarını ve eylemleri başlatacaklarını ifade etti. Aktepe, yapacakları eylemlerle ilgili şöyle konuştu; “3 Nisan’da okullarda toplanan imzalar MEB’e verilecek, 4-5-6 Nisan’da tüm işyerlerinde ‘Ayrımcılık değil eşit işe eşit ücret istiyoruz’ kokartı takacağız, 7-8 Nisan’da Ankara, Adana, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Van’da ‘İnsanca yaşam demokratik Türkiye’ mitingleri gerçekleştireceğiz.”
Eğitim Sen İzmir şubeleri ise Konak Eski Sümerbank önünde toplandılar. Buradan İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne yürülen emekçiler adına İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Şenol açıklama yaptı. Şenol, bu haksızlığa izin vermeyeceklerini bildirdi.
Sivas’ta ve Mersin’de de eylem yapılırken, Mersin’de yapılan eyleme Serbest Bölge’de işten atılan tekstil işçiler de katılarak destek verdi. (EKONOMİ SERVİSİ)
www.evrensel.net