31 Mart 2007 00:00

İşçiler insanca yaşamak için mücadele ediyor

Birlikte eylem yapmasalar da hatta kendileri dışında verilen mücadelelerden haberdar olmasalar da hepsinin derdi aynı.

Paylaş

Birlikte eylem yapmasalar da hatta kendileri dışında verilen mücadelelerden haberdar olmasalar da hepsinin derdi aynı. Ağır çalışma koşullarına karşın artık, aldıkları ücret karınlarını doyurmaya bile yetmiyor. Bu kadar çalışmaya karşılık en ufak talepleri, tehdit ve aşağılamalarla karşılanıyor. Patronların yasalara sığmayan tutumlarına dur diyen bir mercii de yok.
“Artık yeter, bıçak kemiğe dayandı” diyen işçiler ise tek çıkış yolu olarak birlikte mücadele etmeyi görüyorlar. Son dönemde gerçekleşen Mersin Serbest Bölge işçilerinin eyleminin ardından şimdi de Adana’da tarım işçileri, TemSA’da çalışan taşeron işçiler, Diyarbakır Üniversitesi taşeron işçileri ve Tek Gıda-İş’te örgütlenen Danone işçileri, bir araya gelerek haklarını arıyorlar.
Asgari ücret istediler!
Adana’nın Tuzla ilçesinde çalışan tarım işçileri, Adana genelinde 19.3 YTL olan yevmiyenin kendilerine de verilmesi talebiyle iş bıraktı. Adana Elçiler Derneği’nin başlattığı eylem, üç yıldır asgari ücretin altında yevmiye alınması sebebiyle başladı. Eylem hakkında görüştüğümüz elçi Musa Erin, Adana’da ücretleri belirleyen ücret tespit komisyonunun, yevmiyeleri 19.30 YTL olarak belirlediğini, ancak kendilerine 15 YTL yevmiye ödendiğini belirtti. Erin, Tuzla’da yolu, elektriği, suyu olmayan çadırlarda yaşadıklarını ve aldıkları ücretin hiçbir ihtiyaçlarını karşılamadığını belirtti. Hiçbir sosyal güvencelerinin olmadığını anlatan Erin, çadırlarının yer kirasını bile kendilerinin ödediğini, bir hastalık durumunda çok zor şartlarda tedavi olabildiklerini anlattı. Erin, yazın sinekler yüzünden herkesin sıtmaya yakalandığını, ancak ne belediyeden ne de toprak sahiplerinden yardım gelmediğini belirtti. Eylem nedeniyle toprak sahipleri, tarım işçilerini elektrik ve sularını kesmekle, işten atmakla tehdit etti. Yarım gün iş bırakan işçiler, gidecek başka yerleri olmadığı için tehditler üzerine işbaşı yaptı.
Örgütlü güç, baskıları kıracak
Danone işçileri ise Lüleburgaz’da bulunan Danone Fabrikası önünde eylem yaptı. Burada konuşan Tek Gıda-İş Sendikası Marmara Bölge Şube Teşkilat Sekreteri Gürsel Şengün, 2003’ten beri sendikal mücadeleye taş koyan Danone yöneticilerine seslenerek “Ya adam gibi davranacaksınız ya da adam gibi davranmayı öğreteceğiz” dedi. Şengün, Danone işçilerine yapılan haksızlıkları her eylemde dile getireceklerini ifade etti. Tek Gıda-İş İzmir Bölge Şubesi Sekreteri Gürsel Köse ise Danone çalışanlarının yalnız olmadığını, emeğin sömürüsünün yine emeğin örgütlü mücadelesiyle son bulacağını dile getirdi. Sendika Örgütlenme Uzmanı Ömer Seyfettin
Atılgan ise “Bedeli ne olursa olsun örgütlü hareket edeceğiz ve emek mücadelesine yönelik baskıları kıracağız” diye konuştu. Eyleme Petrol-İş, Eğitim Sen, Basın-İş, Tüm Köy-Sen, Deri-İş, Efes Pilsen ve Fruko çalışanları ile EMEP yöneticileri katılarak destek verdi. Eylem, vardiyadan çıkan işçilerin alkışlanarak uğurlanmasıyla sona erdi.
TemSA işçisi işbaşı yaptı
TemSA’da kadrolu işçilerle aynı hakları istedikleri için işten atılan işçilerin mücadelesi sürüyor. İşten atılan arkadaşlarına destek olmak için iş bırakan işçiler, yeniden işbaşı yaparken atılan işçiler ise Adana Çalışma Bölge Müdürlüğü’ne giderek alacakları konusunda şikayette bulundular. Atılan işçilerin henüz çıkış kağıtlarının verilmediği ve bazı işçilere yeniden işbaşı yapmaları yönünde teklif geldiği öğrenilirken diğer işçiler ise işe iade davası açmaya hazırlanıyor. Fabrikada önceki gün yaşanan iş bırakma eylemi nedeniyle işçiler, dün normal saatten daha erken bir zamanda evlerinden teker teker alındılar. Özel servis araçlarıyla saat 06.30’da evlerinden alınan işçiler, fabrikanın içine kadar araçla götürülüp boyahane bölümüne bırakıldılar. İşçilerin tekrar bir araya gelmemesi ve eylem yapmaması için yoğun önlem alan patron, güvenliği de artırdı.
TemSA’da önceki gün boyahanede çalışan işçilerden 45’i, kadrolu işçilerle aynı hakları istedikleri için işten atılmış, bunun üzerine bölümde bulunan 185 işçi iş bırakmıştı. İşçiler, patron temsilcilerinin “Gelip çalışsınlar” önerisini kabul etmemiş, ancak DİSK Avukatı Mustafa Çinkılıç’ın “işten atılanların işe iade davası açması gerektiği, iş bırakanların ise 3 gün çalışmaması durumunda tazminatsız işten atılacağı” şeklindeki açıklamaları üzerine eylemi bitirmişti. İşten atılan iki işçinin de işe çağrılması ile iş bırakan işçilerin tamamı işe başladı. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Taşeron işçiler örgütlendi

SONRAKİ HABER

Tren faciasıyla ilgili gözaltında bulunan 3 kişi adliyeye sevk edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa