Taşeron işçiler örgütlendi

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron olarak çalışan yaklaşık 700 işçi, Dev Sağlık-İş Sendikası’nda örgütlendi.


Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron olarak çalışan yaklaşık 700 işçi, Dev Sağlık-İş Sendikası’nda örgütlendi.
Hastanede temizlik, otomasyon, hemşirelik, hastabakıcılık, teknik, laborant, ulaşım ve büro hizmeti görevlerinde çalışan 998 işçiden yaklaşık 700’ü, kötü çalışma koşullarına, ikinci sınıf işçi muamelesi görmeye dur demek için sendikaya üye oldu. İşçilerin sendikalaşmasını, hastanede örgütlü memur sendikası SES üyeleri de destekledi.
Kölelik sözleşmesi imzalatılıyor
Sendikalı olan işçilerden büro işçisi Mehmet Göçeroğlu, üniversitede 22 yıldır çalışan işçiler olmasına rağmen “geçici işçi” statüsünde ikinci sınıf işçi gibi çalıştırıldıklarını söyledi. Her yıl sonunda kendilerine imzalatılan sözleşmelerle kıdem tazminatı başta olmak üzere tüm haklarının ellerinden alındığına dikkat çeken Göçeroğlu, SES üyelerinin yardımıyla sendika çalışmasına girdiklerini anlattı. Göçeroğlu, “Sonra Dev Sağlık-İş’ten arkadaşlar geldi. Sendikanın yasal hakkımız olduğunu öğrendik. Arkadaşlarımıza bunu anlattık. Geçtiğimiz haftalarda da hazırlıklarımızı bitirdik ve 4 günde 700 arkadaşımızı sendikaya üye yapmayı başardık” diye konuştu.
İmparator gibi davranıyor
Taşeron firmanın tam bir imparatorluk kurduğunu söyleyen temizlik işçisi Hanifi Can ise çalışma koşullarını, “Bir temizlik işçisi 5 ya da 10 dakika geç kaldığında, bir lavaboda ufak bir iz kalmasında, bir ayak izinde müdür, odasına çağırıyor. 5-6 şefiyle birlikte işçiyi azarlıyor, aşağılıyor. Sesimizi çıkardığımız anda işten çıkarılıyoruz” sözleriyle anlattı. Asgari ücretle çalıştıklarını belirten Can, “Sabah 7 akşam 5 çalışıyoruz. Yemek molamız sadece 5 dakika. Daha insanca bir yaşam ve daha insanca bir çalışma ortamı için sendikaya üye olduk. Biz, bu kurulan imparatorluğa karşı birlik olmak, güçlü olmak için örgütlendik” dedi.
Hastanede bireysel olarak hak aradıklarında fiziksel şiddetten işten atılmaya kadar birçok haksızlıkla karşılaştıklarını söyleyen Sedat Aydın, ancak ortak hareket ederek kazanım elde edebileceklerini gördüklerini söyledi. SES’in bu süreçte öncülük yaptığını dile getiren Aydın, “Aslında iş, sendikalı olduktan sonra başlıyor” diye konuştu. Aydın; işyeri temsilcilikleri, işyeri meclisi ve sendika şubesini açmaya çalışacaklarını belirterek toplusözleşme imzalayana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
İşçilerin örgütlü gücüyle

Dev Sağlık-İş Örgütlenme Uzmanı Tufan Sertlek
Diyarbakır Tıp Fakültesi’nde, birçok üniversitesinde olduğu gibi taşeron çalışan işçilerin çok kötü koşullarda çalıştığını öğrendik. Örgütlenme talepleri olduğunu öğrendik. Burada arkadaşlarla görüştüğümüzde de gerçekten aynı işi yapmalarına rağmen kadrolu çalışanların neredeyse yarı ücretine çalıştığını gördük. En önemlisi de kendilerine değer verilmediğini, ikinci sınıf insan muamelesi gördüklerini söylüyorlar. Bizim buraya gelmemizden çok kısa bir süre sonra, 900 işçinin 700’ü sendikamıza üye oldu. Arkadaşlarımızın örgütlü gücüyle, çalışma koşulları ve ücretler konusunda önemli iyileştirmeler gerçekleştireceğiz.
Mehmet Aslanoğlu
www.evrensel.net