Fotoğraf: AA

Kürtleri Turan ırkından saydı!

Maltepe Üniversitesi’nde düzenlenen “Ortadoğu’da Güvenlik ve Barış” başlıklı sempozyuma Harp Akademileri eski Komutanı Emekli Orgeneral Necati Özgen’in konuşmaları damgasını vurdu.


Maltepe Üniversitesi’nde düzenlenen “Ortadoğu’da Güvenlik ve Barış” başlıklı sempozyuma Harp Akademileri eski Komutanı Emekli Orgeneral Necati Özgen’in konuşmaları damgasını vurdu. Irak’ta kurulacak Kürt devletinin harp nedeni sayılması gerektiğini savunan Özgen, sivilleri eleştirdiği konuşmasında, “Kürtlerin de Turan ırkından olduğunu” iddia etti.
Dün gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmasını Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Razbonyalı yaptı. Razbonyalı’nın “Böylesi önemli bir konuda, uluslararası bir sempozyum gerçekleştirmekten kıvanç duyuyoruz” dediği açılış konuşmasının ardından, “Irak’ta Barış ve Güvenlik” başlıklı ilk oturuma geçildi. Bu oturumun başkanlığını MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal yaptı. Köksal, Irak’ta barış ve güvenliğin sağlanması için toprak bütünlüğünün önemli olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında, Türkiye açısından da bunun kritik önemde olduğunu dile getirdi.
Özgen, harita gösterdi
“Güneydoğu’da uzun yıllar terörle mücadele komutanlığı yaptım. Tekrar başa döndük. O kadar can verdik, kan verdik, tekrar başa döndük” diyen Özgen, elini masaya vurarak “Neden peki?” diye sordu ve yanıtı da kendisi verdi: “Siyasilerin yüzünden. Siyasiler görevini yapmıyor ki. Bas bas bağırıyoruz ki, ‘bu iş sadece silahlı mücadele ile olmaz’. Evet ne yaptınız?”
Konuşmasında AB ve ABD’ye de tepki gösteren Özgen, AB’nin Türkiye’deki Kürtlere azınlık muamelesi yaptığını belirterek, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “AB bu senin nerene battı ki, sen azınlık muamelesi yapıyorsun? Ne alakası var? Lozan’da azınlık var mı?”
Özgen devamında şunları söyledi: “ABD ne yapıyor? Terör örgütünü elinin altında bir argüman olarak kullanıyor. Albayları devamlı görüşüyor terör örgütü yöneticileriyle.”
1992 yılında. Kuzey Irak’a, Eşref Bitlis ile birlikte giren 2 generalden biri olduğunu ve Amerikan A 15’leri tarafından taciz edildiklerini belirten emekli Orgeneral Özgen, “Bugün, Irak’ta bulunan Türk birlikleri, o dönem bizim yerleştirdiğimiz birliklerdir” diye konuştu.
Barzani’nin Türkiye’nin Güneydoğusu’nu karıştırdığını öne süren Necati Özgen, konuşması sırasında çantasından bir harita çıkararak salondakilere gösterdi. Bunun bir Kürt devleti haritası olduğunu ve Türkiye’de Karadeniz’e kadar uzandığı belirten Özgen, “Bu harita Irak’ın kuzeyinde ABD’liler tarafından dağıtılıyor. Bu, Ardahan, Erzurum, Sivas’ı içine alan bir harita. GAP da tamamen bunun içindedir. Bana BP istasyonlarına dağıtıldığını söylediler” diye konuştu.
Irak’ta Kürt devleti kurulmasının kendisi açısından Harp nedeni olacağını belirten emekli general, konuşması sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da iki noktada “büyük yanlış” yaptığını savunarak bunları şöyle sıraladı: “ ‘Kürt gerçeğini kabul ediyorum’ dedi ve ‘alt kimlik, üst kimlik’ ayrımı yaptı. Bunu yaptın mı bitti.”
Emekli Orgeneral Özgen, konuşması sırasında Kürtlerin “Turan ırkından olduğunu” da öne sürdü.
Özgen’in hararetli konuşması sırasında sık sık da, elini konuştuğu kürsüye vurması dikkat çekti.
İranlı sakin ama iddialı konuştu
Özden’in ardından da, İranlı Akademisyen Mashaallah Shamsolvaizin konuştu. Özden’e kıyasla daha sakin konuşan İranlı akademisyen, İran’ın nükleer çalışmalarından vazgeçmeyeceğini söyledi. İran’ın Irak sorunu açısından da, Filistin sorunu açısından da çözücü bir rol oynayabileceğini belirten Shamsolvaizin, ancak buna ABD tarafından izin verilmediğini söyledi.
Sempozyumun öğleden sonraki bölümünde ise, “İsrail ve Filistin Sorunu” başlıklı oturum gerçekleşti. Bu oturumda İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Faruk Sönmezoğlu, İsrail Hayfa Üniversitesi Jeostratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Arnon Soffer, BBC Ortadoğu Muhabiri Hüsnü Mahalli ve Maltepe Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Cumhur Mumcu konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
Fatih Polat
www.evrensel.net