01 Nisan 2007 00:00

Elektrik sayaçları yanlış ölçüyor

Ege Bölgesi Enerji Forumu’nda kalitesiz ve yanlış ölçüm yapan çok sayıda elektronik sayaç yüzünde birçok vatandaşın mağdur edildiğine dikkat çekildi.

Paylaş

Ege Bölgesi Enerji Forumu’nda kalitesiz ve yanlış ölçüm yapan çok sayıda elektronik sayaç yüzünde birçok vatandaşın mağdur edildiğine dikkat çekildi.
Dokuz Eylül Üniversitesi DESEM Bordo Salonu’nda iki gün süren forumun son günü enerjideki son yasal düzenlemelerin yanı sıra elektrik kalitesi konusu da tartışıldı. EMO İzmir Şubesi Enerji Komisyonu üyesi Sedat Gülşen “Kaçak Elektrik Kullanımı” konulu sunumunda şimdiye kadar hep birlikte sunulan kayıp ve kaçak elektrik olgularının birbirinden farklı özellikler taşıdığını söyledi.
TEDAŞ’ın özelleştirilmesi sürecinde birçok teknik elemanın istifaya zorlandığını ya da görev yerlerinin değiştirildiğini hatırlatan Gülşen, bu politikaların sonucu olarak da abone denetimlerinin son derece yetersiz kaldığını dile getirdi. Sayaç ölçüm panolarında ve “akıllı sayaç” denen elektronik sayaçlarda standart sağlanamadığına işaret eden Gülşen, kalitesiz ve yanlış ölçüm yapan çok sayıda elektronik sayaç yüzünde birçok vatandaşın mağdur durumda kaldığını vurguladı. Gülşen kaçak elektrik kullanımını önlenmesi için alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı:
lDağıtım şirketlerinin sağlıklı müşteri bilgi sistemi oluşturması
 • Tüm ölçüm sistemlerinin mühürlenmesi
 • Periyodik kontrollerin zamanında yapılması
 • Müşteri şikayetlerinin zamanında çözülmesi
 • İhbarların zamanında değerlendirilmesi için yeterli ekiplerin oluşumunun sağlanması
 • Kayıp ve kaçakların ayrı ayrı belirlenmesi
  Gülşen sunumunun sonuç kısmını ise; “Elektrik kullanımı en temel insan hakkıdır. Kaçak elektrik kullanımı ise bir insanlık ayıbıdır. Bunun sosyo-ekonomik nedenleri ortaya çıkarılıp giderilmelidir” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)
 • ÖNCEKİ HABER

  En yoksul bölge Doğu Anadolu

  SONRAKİ HABER

  Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa