Birlik kongresi

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve İzmir’in çevre belediyelerinde örgütlü bulunan Genel-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı.


Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve İzmir’in çevre belediyelerinde örgütlü bulunan Genel-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Divan Başkanlığı’na seçilen Genel-İş TİS Daire Başkanı İsmail Özhamarat, DİSK’in 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama kararı aldığını hatırlatarak “Bunu her koşulda gerçekleştireceğiz. Ancak işçi sınıfının birlik mücadele dayanışma gününü bütün sınıfla güç birliği içinde kutlama zorunluluğumuzun olduğunun bilincindeyiz. Diğer konfederasyonlara da birlikte kutlama çağrısı yapacağız” diye konuştu.
Genel kurulda konuşan, DEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzge Günal, “Sendikal mücadeleyi siyasallaştırın. Önümüzü açın. Biz de bilgi üretelim” diye konuştu.
EMEP GYK üyesi Gürsoy Turan ise Genel-İş’in kongre sürecine kadro talebi eylemi ile girdiğini belirterek “Kadro isteyen işçinin karşısında sadece yerel yönetimler ya da hükümet değil, asıl olarak IMF ve Dünya Bankası var. İşçiler asıl mücadelenin onlara karşı yapıldığını bilerek politika üretmeli” dedi.
Kongrede DEÜ Hastanesi’nde örgütlenme çalışması nedeniyle işten atılan işyeri temsilcileri ve işçiler de söz aldı. Seçimlere mevcut Şube Başkanı Erkan Karaca başkanlığındaki tek listeyle gidildi. Kongre sonucunda sendika yönetimine şu isimler seçildi: Mustafa Kaya, Umut Laçin, Hasan Yüksel, Şükret Sevgener, Şükrü Aktaş, Özgür Arslan ve Fazlı Erdur. (İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net