02 Nisan 2007 00:00

Milyonlar sanal korsan ağında

Eğer evinizde ya da işyerinizde bilgisayar kullanıcısı iseniz, sanal alem korsanları için de potansiyel bir hedefsiniz.

Paylaş

Eğer evinizde ya da işyerinizde bilgisayar kullanıcısı iseniz, sanal alem korsanları için de potansiyel bir hedefsiniz. Korsanlar, kendi virüs ve spam zincirlerine bağlamanın da bir yolunu bularak sizi de 'onlar için çalışmaya' zorluyor. Üstelik siz farkına bile varmadan.
6 milyondan fazla
Bilgisayar korsanlarınca "hack"lenerek dışarıya spam ve virüs gönderen bilgisayar sayısının, geçen yıl yüzde 30 arttığı belirlendi. Bilgisayar güvenlik firması Symantec'in araştırmasına göre, şu anda 6 milyondan fazla bilgisayar, bu virüs ve spam ağının bir parçası olarak çalışırken kullanıcaları da tipik olarak bilgisayarların "hack"lendiğinin farkına varmıyor.
2006'nın ikinci yarısındaki bilgisayar saldırılarının üçte birinden fazlasının, ABD'deki bilgisayarlardan kaynaklandığını belirten Symantec şirketi raporunda, virüs ve spam ağındaki kişisel bilgisayar sayısı artarken bunları kontrol eden sunucu sayısının, yüzde 25 azaldığının belirlendiğini kaydetti. Bilgisayar güvenliği uzmanları, bu azalmanın virüs ve spam ağının yönlendiricilerinin, saldırıları için daha merkezi bir yapı oluşturarak ağlarını yayma işini sağlamlaştırdıklarını gösterdiğini belirttiler.
(TOPLUM YAŞAM)
ÖNCEKİ HABER

Yemek pişirirken zehirleniyorlar

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa