Almanya’da ‘mezarda emeklilik’ yasalaştı

Almanya’da, Federal Meclis’in ardından Alman Federal Konseyi de halkın yüzde 80’inin karşı çıktığı “mezarda emeklilik” tasarısını onayladı.


Almanya’da, Federal Meclis’in ardından Alman Federal Konseyi de halkın yüzde 80’inin karşı çıktığı “mezarda emeklilik” tasarısını onayladı. İki hafta önce Federal Meclis’te karar altına alınan “Emeklilik Reform Yasa Tasarısı”, önceki gün Federal Konsey’de karar altına alındı. Federal Konsey’de halka rağmen onaylanan 67 yaşında emeklilik yasası, mart başında Meclis’te 408’e karşı 169 oy ile kabul edilmişti.
Milyonları etkileyecek
Almanya’da, Federal Konsey tarafından onaylanan yasa tasarısına göre 1946 doğumlular, son olarak 65 yaşında emekliye ayrılan yaş grubu olacak. 1947doğumlulardan itibaren emekliye ayrılanlar, kademeli olarak daha uzun süre çalışmak zorunda kalacaklar.
2012 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan yasa kapsamında emeklilik yaşı 2029 yılına kadar kademeli olarak yükseltilecek. Buna göre 1964 doğumlular, tam 67 yaşında emekliye ayrılan ilk kesim olacak. Yasaya göre 45 yıl prim ödeyenler, 67 yaşına girmeden de tam maaş alarak emekli olabilecekler. Ayrıca madenciler, engelliler ve tam çalışamaz raporu olanlar da emekli maaşları kesilmeden daha erken emekliye ayrılabilecekler. Hükümet, yasanın bu bölümünü “Her şeyi düşündük, kimse mağdur olmayacak” diye savunsa da uzmanlara göre bu, gerçeği yansıtmıyor. Nitekim maden işçileri şimdiye kadar 60 yaşında emekliye ayrılabiliyorlardı, bu yaş sınırı şimdi 62’ye çıktı. Engelliler, tam çalışamaz raporu olanlar ve dul maaşı alanlar da artık iki sene daha fazla bekleyecekler. Daha erken emekliye ayrılmaları durumunda, bu işçilerin de erken ayrıldıkları her yıl için maaşları yüzde 3.6 düşürülecek.
Halka rağmen politika
Alman Federal Konseyi’nin bu kararından sonra ülkedeki sendikalarca yapılan açıklamalarda karara sert tepki gösterilirken “izlenen çizginin, halka rağmen politika yapma politikasını” olduğu belirtildi. Emeklilik yaşının 67’ye çıkartılmasının, “toplumsal olarak kimseye bir faydası olmadığını” vurgulayan IG Metall Başkanı Jürgen Peters, “Emeklilik yaşının yükseltilmesi, maaşların düşürülmesi anlamına gelmekte. Bu da halk yararına politika değil” diye konuştu.
Protestolar sürecek
Sendikasının yasa tasarısına karşı mücadeleyi sürdüreceğini ifade eden Peters, “Yasanın yürürlüğe girmesiyle protestolarımızın son bulacağını düşünenler yanılıyor. 2009’a kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi.
IG Metall Göçmen Emekçiler Dairesi Başkanı Nafiz Özbek ise “IG Metall, emeklilik yaşının 67’ye çıkartılmasına karşı çok geniş çaplı bir kampanya sürdürmekte. Kampanyaya, yasanın karar altına alınmasıyla son verilmeyecek; sürdürülecek” dedi. Türkiye’de, “mezarda emeklilik” yasasına karşı protestoların yapıldığını hatırlatan Özbek, “Şimdi bizler böyle bir yasayla karşı karşıya kaldık” dedi. (AVRUPA HABER MERKEZİ)
Türkiyeli emeklilerin durumu ne olacak?

Almanya’daki Türkiyeli emekli sayısı, her yıl ortalama 12 binin üzerinde artış gösteriyor. 2004 verilerine göre Türkiyeli emekli sayısı 228 bin 749’a çıktı. Emeklilerin yüzde 83’ü, maaşını Almanya’da alıyor. Emekli maaşlarının ortalaması ise 664 Avro civarında. Araştırmalar ise, Türkiyeli emekliler arasında durumunun daha kötü olduğunu gösterdi. Yaş haddinden emekli olan Türkiyeli emekliler, ortalama 523 Avro, malulen emekliye ayrılanlar ise 462-584 Avro arası maaş alıyorlar. Dul ve yetimlere ödenen emekli maaşları ise 252 Avro.
www.evrensel.net