‘Stockholm satılık değildir’

İsveç’in başkenti Stockholm’de geçen eylül ayında yapılan belediye seçimlerini kazanarak yönetime gelen dört sağ partinin oluşturduğu ittifak, belediye hizmetlerinin önemli bir bölümünün özelleştirilmesine zemin hazırlayan bir öneriyi kabul etti.


İsveç’in başkenti Stockholm’de geçen eylül ayında yapılan belediye seçimlerini kazanarak yönetime gelen dört sağ partinin oluşturduğu ittifak, belediye hizmetlerinin önemli bir bölümünün özelleştirilmesine zemin hazırlayan bir öneriyi kabul etti. Belediye Meclisi’nde, sağ partilerce önerilen yeni bir rekabet ve ihale politikası görüşüldü. Muhalefette bulunan “Sol ve Çevre Partisi” ile “Sosyal Demokrat Parti”, öneriye karşı oy kullanırlarken çoğunluğu oluşturan sağ partiler ise önerinin kabul edilmesi yönünde oy kullandılar. Kabul edilen öneride daha önce var olan, belediyenin ihaleye girecek firmaların çevre ve eşitliğe önem vermeleri ile ayrımcılık yapmayacağına dair güvence vermeleri gibi koşullar kaldırıldı.
Önerinin görüşülmesi sırasında sert tartışmalar da yaşandı. Sol Parti Sözcüsü Ann-Margarethe Livh, önerinin pratik olarak yaşlılık bakımı, kreş ve okulların özelleştirilmesi anlamına geldiğini söyledi. Daha önce bazı okullarda ve yaşlı bakım merkezlerinde gerçekleştirilen özelleştirmelerin, eğitimin ve hizmetlerin kalitesini düşürdüğünü örnekler vererek anlatan Livh, sağ partileri “sınıflar arasındaki uçurumu daha da artırmak istemekle” suçladı.
Belediye önünde eylem
Yasa tasarısı görüşülürken belediye binası önünde toplanan yaklaşık 100 kişiden oluşan bir grup ise protesto gösterisi yaptı. Ellerinde “Stockholm satılık değildir”, “Özelleştirmelere hayır” gibi pankartlar taşıyan göstericiler, özelleştirme karşıtı sloganlar attılar. Gösteride bir konuşma yapan Seko Sendikası Stockholm Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinden Arne Mark, sendikal ve işçi sınıfı hareketinin özelleştirmelere karşı olduğunu vurgulayarak özelleştirmeleri engellemenin yolunun, kitlelerin sokaklara dökülmesinden geçtiğini söyledi.
Sağ partilerin kontrolündeki belediye yönetiminin kararının ardından bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve sol partiler de özelleşmelere karşı mücadelenin yükseltilmesi ve merkezileştirilmesi için bir çatı örgütünün kurulmasını kararlaştırdılar. “Ortak Refah İçin Örgütler Ağı” adını verdikleri bir örgütlenmeye giden kuruluşlar, özelleştirmelerin engellenmesi için bir dizi etkinlik yapma kararı aldı.
Eğitim ve sağlık başta olmak üzere belediye hizmetlerinin özelleştirilmesi kararı alan belediye yönetimi, bundan bir süre önce de 200 çalışanının işine son verileceğini açıklamıştı. Stockholm Valiliği de hastane ve sağlık ocaklarında çalışan 600 emekçiyi işten çıkarma kararı aldı. İşten atılmalardan en fazla bürolarda çalışan sağlık personeli etkilenecek. Bazı hastane ve sağlık ocaklarında çalışan hemşire ve hastabakıcılar da işlerinden olacak. (Stockholm/EVRENSEL)
Murat Kuseyri
www.evrensel.net