Fotoğraf: Evrensel

‘ABD saldırı için fırsat kolluyor’

İngiltere ile İran arasındaki esir krizi, AB ile ABD’nin müdahaleleriyle tırmanırken Rus medyasındaki haberlere göre “Beyaz Saray’ın, İran’ın nükleer tesislerini bu hafta içinde vuracağı” iddia edildi.


İngiltere ile İran arasındaki esir krizi, AB ile ABD’nin müdahaleleriyle tırmanırken Rus medyasındaki haberlere göre “Beyaz Saray’ın, İran’ın nükleer tesislerini bu hafta içinde vuracağı” iddia edildi. Haberlerini Rus istihbaratına dayandıran gazeteler, İran’ın nükleer tesislerini hedef alacak saldırıların, “6 Nisan’da sabah 4’ten akşam 4’e değin süreceğini” yazdı.
Rus istihbarat kaynaklarından edinildiği ileri sürülen bilgiye göre, “ABD’nin, İran’da nükleer tesislerin yanı sıra birçok hedef belirlediği” ifade edilirken “bu hedeflerin, Körfez bölgesinde bulunan iki Amerikan savaş gemisinden kalkacak savaş uçaklarınca vurulacağı” da yazıldı.
Rus medyasında, ABD’nin İran’a yönelik “nisan ayında bir saldırı düzenleyeceği” haberi geçen haftalarda da yer almıştı.
Körfez desteği
Rus haber ajansı RIA Novosti’nin konuya ilişkin haberinde ise bir Rus güvenlik yetkilisinin ifadelerine yer verildi. İsmini vermekten kaçınan güvenlik yetkilisi, “Rus istihbarat birimleri, ABD silahlı güçlerinin İran’a yönelik bir füze saldırısının son hazırlıklarını yapmak üzere Körfez’de bulunduğunu bildirdi” dedi.
Rus Savunma Bakanlığı ise haberi yalanladı ve saldırıyı “bir efsane” olarak niteledi. Beyaz Saray’dan ise bir açıklama gelmedi.
ABD’nin, İran’ın nükleer tesislerini hedef alan bir saldırı düzenleyeceği haberleri, özellikle İngiliz medyasında BM’nin İran’a yönelik yaptırımları görüştüğü günlerde sıklıkla yer almıştı.
Geçtiğimiz günlerde, ABD’nin Körfez bölgesi ile İran sınırına askeri yığınak yaptığını bildiren Rus istihbaratına, İran ile İngiltere arasındaki esir krizinin giderek tırmandığı bir dönemde bu türden bir haberin dayandırılması da dikkat çekti.
‘İsrail intihar planı hazırlığında’
Diğer yandan Rus medyasında yer alan habere “ABD, İran’a saldırıya hazır” başlığıyla yer veren İsrailli sağcı gazete “The Jerusalem Post” ise haberin, İran Genelkurmay Başkanı Hüseyin Firuzabadi’nin, “İsrail’in İslam dünyasına karşı intihar planı hazırlığında olduğu” açıklamasıyla eşzamanlı gelmesine vurgu yaptı.
Firuzabadi, İslam ülkeleri ile liderlerini, yeni komplolara karşı uyarmak istediğini ifade ederek “Siyonistler, yaz aylarında bir intihar planı peşindeler. Bu plan işgal altındaki topraklarda yapılıyor” diye konuştu.
İntihar planının, ABD’nin Irak’tan çekilmesini önlemek için hazırlandığını belirten Firuzabadi, “İslam ülkeleri tehlikede; Lübnan, Suriye ve ardından Mısır ile Suudi Arabistan, hepsi tehlikede” diye konuştu. Lübnanlı liderlere de bir an önce birlik hükümeti konusunda anlaşmaları çağrısı yapan Firuzabadi, aksi takdirde İsrail planına karşı direnemeyeceklerini vurguladı. Arap ülkelerini de birleşmeye çağıran Firuzabadi, “Yarın çok geç olabilir” dedi. İran’a yönelik saldırı planları dahilinde İsrail’in de ABD’den izin beklediğine dair haberler gelmişti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net