İsrail’den yeni işgal kenti

İsrail işgal yönetiminin, güneydeki Filistin kenti Necef’te, orduya ait birçok eğitim üssünü de barındıracak “Bahadim” adıyla yeni bir işgal kenti kurduğu öğrenildi.


İsrail işgal yönetiminin, güneydeki Filistin kenti Necef’te, orduya ait birçok eğitim üssünü de barındıracak “Bahadim” adıyla yeni bir işgal kenti kurduğu öğrenildi.
Kentin kurulması kararı, İsrail kabinesinde de oybirliğiyle kabul edildi. İsrail ordusunun, eğitim üslerinden Hadrahah’dan esinlenerek “Bahadim” adı verilmesinin öngörüldüğü yeni işgal kentinde yaklaşık 11 bin subay ile asker barınacağı öğrenildi. İnşaatlara eylül ayından itibaren başlanması ve 2009 yılında yerleşime geçilmesi de öngörülüyor.
El Fetih’ten yeni güvenlik
Filistin’de ise Hamas ile birlikte birlik hükümeti kuran El Fetih’in, ülkede kendisine bağlı yeni bir güvenlik gücü oluşturduğu bildirildi.
Filistin’de Hamas’ın benzer girişimi, El Fetih’in tepkisine neden olmuş, ülkede geçen aylarda patlak veren çatışmalarda Hamas’a bağlı güçler de yer almıştı. El Fetih’in yeni güvenlik biriminin başına, Hamas’ın güvenlik biriminin başına geçen sene atadığı ancak, İsrail saldırısında ölen Cemal Ebu Samhadana’nın kardeşi Sami Ebu Samhadana atandı.
Yaklaşık bin kişilik yeni güvenlik gücünün istihdamına ve eğitimine başlandı. Sayının 5 bin kişiye ulaştırılacağı belirtilirken yeni güvenlik güçlerine, birinci intifada döneminin önde gelen isimlerinden Sami Ebu Samhadana’nın (44) komuta ettiği bildirildi. Ebu Samhadana, aynı zamanda Filistin’de El Fetih’in güçlü isimlerinden ve kısa süre önce Ulusal Güvenlik Konseyi’nin genel sekreterliğine atanan Muhammed Dahlan’a da yakın isimlerden biri olarak değerlendiriliyor.
‘Asıl terörist Olmert ve İsrail ordusudur’
Bu arada İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in, Amerikan “Time” dergisine yaptığı değerlendirmede, Filistin Başbakanı İsmail Haniye için kullandığı “terörist” ifadesine Filistin hükümetinden tepki geldi. Hükümet Sözcüsü Gazi Hamid, “Terörist, İsrail ordusu ve verdiği emirlerle Olmert’in kendisidir” dedi.
Hamid ayrıca, Olmert’in suçlamalarının birlik hükümetine ve Filistin Başbakanı’na karşı yalan kampanyasının bir parçası ve aynı zamanda hem hükümetin, hem de başbakanın itibarlarını sarsmaya yönelik olduğunu da söyledi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net