Yüksekova toplumsal uzlaşı arıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde son zamanlarda meydana gelen olaylar nedeniyle aşiret reisleri, ilçenin önde gelenleri ve kitle örgütü temsilcilerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.


Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde son zamanlarda meydana gelen olaylar nedeniyle aşiret reisleri, ilçenin önde gelenleri ve kitle örgütü temsilcilerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.
Yüksekova DTP İlçe Örgütü, Yüksekova Belediye Başkanlığı ve Özgür Yurttaş Meclisi tarafından DTP ilçe binasında düzenlenen toplantıya, Belediye Başkanı Salih Yıldız, DTP İlçe Başkanı Şahabettin Tumur, Özgür Yurttaş Meclisi aktivistleri, KESK, DİSK Hakkari Temsilciliği, Hakkari Barosu, Esnaf ve Sanatkarlar Başkanlığı, Kooperatif ve Kredi Başkanlığı, Sanayi Sitesi Başkanlığı, eski Belediye Başkanı Hetem İke, ANAP İlçe Başkanı, İl ve İlçe Belediye encümenleri, Köy ve mahalle muhtarları, aşiret reisleri, imam ve ilçenin köy ve merkezlerinin ileri gelenleri katıldı.
Komisyon kuruldu
Yaklaşık 2 saat süren toplantıda, bundan sonra her ay Yüksekova’nın çeşitli sorunlarını tartışmak ve çözüm bulmak için siyaset üstü bir komisyonun kurulması kararı alınırken bu komisyona seçilecek en az 10, en fazla 50 kişinin kendini aşiret kimliğinden soyutlayarak katılması şartı getirildi.
Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Salih Yıldız, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı. Yıldız, “Gidişat iyi değil. Gözyaşlarının aktığı ve renklerin bir olduğu yaşamda beraber olduğumuz bu bölgede yaşanılan olumsuzlukları tartışmak için yaşlılar, aşiret reisleri ve ileri gelenler olarak buradasınız. Bizim sorunlarımız nedir, ne yapabiliriz, bunları tartışmalıyız. Kerem Ölmez Hoca’nın öldürülmesine yönelik halkımızda oluşan tepki, Türkiye’de ve dışarıda tartışılmaktadır. Bu birlikte haykırışımız ve bu anlamsız ölümler karşısındaki duruşunuzdan dolayı her kesimden olumlu tepkiler alınmaktadır” diye konuştu.
Toplantıda söz alan eski Belediye Başkanı Hetem İke ile bazı ileri gelen şahsiyetler de ilçede bir iç barışın sağlanması gerektiğini, bunun yapılması için de tüm kırgınlıkların bir yana bırakılarak bir araya gelinmesinin şart olduğunu ifade etti. (Hakkari/DİHA)
www.evrensel.net