Fotoğraf: Evrensel

Hastalıklar artacak

Uzmanlar, küresel ısınmanın ölüm oranında artışa yol açacağı ve bundan en çok yoksulların zarar göreceği uyarısında bulunuyor.


Uzmanlar, küresel ısınmanın ölüm oranında artışa yol açacağı ve bundan en çok yoksulların zarar göreceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, sıtma ve deng humması gibi tropikal hastalıkların yayılacağını, ishal, kötü beslenme, polen alerjisi, sıcak dalgaları, fırtınalar, kuraklık ve sellerin bedelini insanların ödeyeceğine dikkati çekiyor. Avrupa'da 2003 yazındaki aşırı sıcakların 16 ülkede 70 binden fazla kişinin ölümüne yol açtığı da hatırlatılıyor. 2100'e kadar dünyanın ortalama 1.8 ila 4 derece ısınacağı da belirtiliyor.
İklim uzmanları, küresel ısınmanın etkilerinin herkes için aynı olmayacağı uyarısında da bulunuyor. Örneğin en çok etkilenecek bölgelerin başında Arktika geliyor, çünkü iklim değişikliği özellikle bu bölgeyi vuracak. İklim değişikliğinden fazla etkilenecek olan bir başka bölgeyse Afrika. Uzmanlar, kıtada sağlık sorunları, salgın hastalıklar, su sıkıntısının yanı sıra kıyı bölgelerinde okyanus seviyesinin yükseleceğini ve buna bağlı sıkıntıları dile getiriyor. Deng, kolera, sıtma ve sıcaklığa bağlı ölümlerde artış görülürken mevsimin uzaması da Afrika'da hastalıkların yayılmasına yol açacak.
www.evrensel.net