03 Nisan 2007 00:00

Sabah’a el koyma şaşkınlığı sürüyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Sabah ve atv dahil bütün Merkez grubu şirketlerine el konması, medyada bir şaşkınlık dalgası yarattı.

Paylaş

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Sabah ve atv dahil bütün Merkez grubu şirketlerine el konması, medyada bir şaşkınlık dalgası yarattı. Sabah’ın başyazarı Barlas “çok seslilik korunmalı”, Fatih Altaylı ise “Bağımsızlık sözü aldım” dedi.
El konmanın ardından ilk akıllara gelen, Uzanlar’dan yine fon tarafından alınan Star gazetesinin yıllarca hükümetin sesi olarak yayın yapmasıydı. Sabah’ın da, üstelik seçim öncesi benzer bir amaçla kullanılması olasılığı medyada tartışılıyor. İşaret edilen diğer bir tehlike de, büyük bir rakibinden “kurtulan” diğer büyük medya gruplarının, özellikle de Doğan grubunun “borusunu kolayca öttüreceği”.
‘28 Şubat gibi’
Sabah’ın başyazarı Mehmet Barlas, Sabah’taki yazısında değil, Haberx sitesindeki köşesinde el koyma olayını yorumladı. 28 Şubat dönemini hatırlatan Barlas, “28 Şubat’taki kartelciliğe alışanlar”a çattıktan sonra, son gelişmeler için “28 Şubat’ın hemen sonrası günlere dönülmüş izlenimi yaratabilir” dedi. Ancak Barlas, bu durumun geçici bir süreci ifade ettiğini vurgulayarak, şöyle dedi: “Yani amaçlanan Sabah ve ATV’nin çökertilmesi ise, bu pek mümkün değil. Bu ortamda önemli bir medya grubunun etkisiz kılınması herhalde siyasi ve idari mantığa sığmazdı. Burada şiddetle hatırlanması gereken gerçek, 28 Şubat üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına rağmen, o dönemdeki uygulamaların hala medyaya ne tür kötü yansımalar getirdiğidir. “Durumdan vazife çıkartanlar”ın atadıkları siyasetçiler, Türkiye’de medyayı içinden çıkılması hala uğraş konusu olan krizlere ve kararsızlıklara sürüklemişlerdir.”
Bağımsızlık sözü
Sabah’ın genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı ise, Süper Poligon sitesinin haberine göre “Üzgünüm ama moralsiz değilim” dedi. TMSF’nin kendisinden görevime devam etmesini istediğini, onun da şirketin değerinin kaybolmaması için bunu kabul ettiğini belirten Altaylı, “Bu sürecin nasıl olacağını hep birlikte yaşayarak göreceğiz” dedi. TMSF’nin de Turgay Ciner’in de şirketin değerini kaybetmemesini istediğini belirten Altaylı, Başbakan Tayyip Erdoğan ve TMSF Başkanından editoryal bağımsızlık sözü aldığını da vurguladı.
Bu arada, Turgay Ciner ile Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ ile İcra Kurulu Başkanı Kenan Sönmez ve bazı diğer yöneticilerin isimleri künyeden çıkarıldı. TMSF yetkililerinin hazırladığı Sabah gazetesinin yeni künyesinde ise “Yayın Sahibi: Merkez Gazete Dergi Basım Yayıncılık San ve Tic. AŞ Medya Grup Başkanı Yavuz Onursal” adı bulunuyor.
Gazeteler de habere geniş yer verdi. Yorumsuz “El kondu” haberleri birinci sayfalarda fotoğraflarla desteklendi. En ilginç tutum da, el konan yayın grubunun oldu. Atv haberi duyurmazken, İbo Show kaldığı yerden devam etti. Sabah da birinci sayfasında el koymaya yer vermedi. (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Haber-Sen’den TRT çalışanlarına çağrı

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa