Fotoğraf: Evrensel

Dev dalgalar Solomon Adaları’nı vurdu

Büyük Okyanus’taki Solomon Adaları yakınlarında yaşanan 7.6 büyüklüğündeki bir depremi takiben bölgede tsunami meydana geldi.


Büyük Okyanus’taki Solomon Adaları yakınlarında yaşanan 7.6 büyüklüğündeki bir depremi takiben bölgede tsunami meydana geldi.
Depremin merkez üssünün, Avustralya’nın kuzeydoğusundaki Solomon Adaları’nın 350 kilometre kuzeybatısı olarak açıklandı. Depremin, yerin 10 kilometre altında olduğu kaydedildi.
Şiddetli depremi takip eden tsunami yüzünden Solomon Adaları’nda 20’ye yakın kişinin öldüğü açıklanırken, yüzlerce insanın da kayıp olduğu haber verildi.
Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Kıyı şeridinde cesetlerin yüzdüğü yolunda haberler geldi.
Avustralya’nın kuzeybatısındaki takımadaların sahiline vuran, yer yer bir metre yüksekliğindeki dalgalar kıyı yerleşimlerinde büyük hasara yol açtı. Dev dalgalardan en çok depremin merkez üssüne yakın Batı Eyaleti’nin başkenti Gizo bölgesinin etkilendiği ifade edildi.
Köyler yok oldu
Öte yandan yerel yetkililer, tsunami nedeniyle Solomon Adaları’nda birçok köyün zarar gördüğünü, bazılarının da yok olduğunu açıkladı. Resmi rakamlara göre ölü sayısı 15. Bunlardan 6’sı çocuk. Çok sayıda da kayıp olduğu ifade edildi. Bazı bölgelerde telefon hatları ve elektriğin kesik olduğu, bu yüzden bölgeden tam bilgi alamadığı, hükümetin bilgi toplamak için bir keşif gemisi görevlendirdiği kaydedildi.
Geçen hafta da Pasifik Okyanusu’nda, art arda şiddetli iki deprem meydana gelmiş, Japonya’da 1 kişi ölmüş 170 kişi de yaralanmıştı. Güney Asya’da 26 Aralık 2004’te meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunami felaketinde 229 bin kişi hayatını kaybetmişti.
Uyarı yapılmadı
Diğer taraftan büyük bir kısmı çöken 7 bin nüfuslu Gizo kasabası dev dalgaların 3 metre yüksekliğe ulaştığı ifade edilirken, Batı eyaletinin Başbakanı Alex Lokopio, Yeni Zelanda radyosuna yaptığı açıklamada, eyaletin başkenti Gizo civarında 15’ten fazla kişinin öldüğü bilgisine ulaşıldığını söyledi.
Başkentte halkın panik içinde olduğu ve çığlıklar atarak sokaklara döküldüğü söylenirken, acilen su, çadır ve gıdaya ihtiyaçları bulunduğunu belirten Lokopio, artçı sarsıntılar yüzünden insanların evlerine dönmeye korktuğunu ifade etti.
Uyarı olmadan denizin aniden kabardığını anlatan Lokopio, kıyılarda yaşayanların yüksek yerlere kaçtığını, Gizo’da kamuya ait birçok binanın yanı sıra dükkanların ve evlerin de yıkıldığını, hasarın giderilmesi için 1 milyon dolar gerektiğini kaydetti.
Bu arada Avustralya’da ise ülkenin kuzeydoğu ve kuzeyindeki plajlara gidilmesinin yasaklandığı, Sydney’de de bazı feribot seferlerinin iptal edildiği öğrenildi. Papua Yeni Gine’nin bazı kesimlerinde ise halk, suların yükselmesinden korkarak yüksek bölgelere kaçtı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net