03 Nisan 2007 00:00

İsrail saldırı hazırlığında

İsrail’de son birkaç gündür tartışılan Gazze Şeridi’ne yönelik operasyon için düğmeye basıldı. İsrailli gazetelerde önceki gün yer alan, ancak İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in, “soğuk baktığı” iddia edilen operasyon için İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz’in orduya, Gazze sınırı ötesinde operasyonlar düzenleme yetkisi verdiği bildirildi.

Paylaş

İsrail’de son birkaç gündür tartışılan Gazze Şeridi’ne yönelik operasyon için düğmeye basıldı. İsrailli gazetelerde önceki gün yer alan, ancak İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in, “soğuk baktığı” iddia edilen operasyon için İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz’in orduya, Gazze sınırı ötesinde operasyonlar düzenleme yetkisi verdiği bildirildi.
Bu yetki, İsrail ile Filistinliler arasında kasım ayında Gazze Şeridi’nde ilan edilen “kırılgan ateşkes”e işaret edilerek İsrail’in bölgedeki askeri hareketliliğinin artacağı anlamına geliyor. Uzun zamandır eleştiri oklarının merkezindeki isim Peretz’in konuya ilişkin açıklamasında, “Hamas, sükuneti kullanarak güçlendi. İsrail ordusuna, operasyon konusunda ayrıntılar verilmiştir” denildi.
Hamas meydan okudu
Hamas ise İsrail’in Gazze operasyonlarına “hazır” olduğunu açıkladı. İsrail’in, “Gazze işgaline tamamen hazırlıklı” olduğunu belirten Hamas Sözcüsü İsmail Rıdvan, İsrail’in büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu belirterek “Hamas ve Filistin halkı, düşman İsrail ile yeni bir çatışmaya tamamen hazırdır. Sorumluluğumuz acı, çünkü adamlarımız, cihat ve şehitliğe hazırlar. Bu düşman, sadece güç kullanımından anlıyor ve onlara unutamayacakları bir ders vereceğiz” dedi.
Olmert’e eleştiri yağmuru
Filistin’de bu gelişmeler yaşanırken İsrail’in, Suudi Arabistan’ın himayesinde yapılacak bir “barış” konferansına katılmaya hazır olduğunu açıklayan Başbakan Ehud Olmert, eleştirilere maruz kaldı.
İsrail askeri radyosundaki haberde, “Olmert iç siyaset sahnesinde o kadar kötü durumda ki bu davet ona biraz renk katar. Ne yazık ki siyasi geleceği için Kral Abdullah’ın öncelikleri kendi önceliklerinin önünde geliyor” yorumunda bulunuldu.
Demokrat Meretz Partisi’nin lideri Yossi Beilin ise “Olmert, boş sözlerin arkasına saklanacağına olayların üzerine gitse ve en azından Arap komşularımızla müzakere başlatsa daha iyi yapar” ifadelerini kullandı.
Yahudi yerleşimcilere yakınlığıyla tanınan dinci Ulusal Dini Parti-Ulusal Birlik Oluşumu Milletvekili Zvi Haendel ise Olmert’i, “tamamen hayal dünyasında yaşamakla” suçladı.
Filistin’den ise Olmert’in, Suudi patentli “Arap Barış İnisiyatifi”ni kabul etmesini umdukları yönünde bir açıklama geldi.
Arabistan’ın inisiyatifine “olumlu” unsurlar gördüğünü bildiren İsrail, Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkını tanımaya yanaşmıyor. (DIŞ HABERLER)
Kaçırılan BBC muhabiri için grev

Filistinli gazeteciler, BBC muhabiri Alan Johnston’un kaçırılmasını protesto etmek amacıyla 3 günlük greve başladılar. Filistinli gazetecilerin, grev kapsamında Filistin Başbakanı İsmail Haniye’nin bakanlar kurulu toplantılarıyla diğer programları boykot etmeyi planladıkları ifade edilirken söz konusu grev, Johnston için yapılan 3. grev oluyor.
BBC muhabiri Johnston, 12 Mart’ta Gazze Şeridi’nde otomobilindeyken silahlı kişilerce kaçırılmıştı. Johnston’dan halen haber alınamadı. İngiltere’de 300 kadar gazeteci, Johnston’un serbest bırakılması çağrısını içeren tam sayfa ilan vermişti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

‘ABD uçakları İran hava sahasını ihlal etti’

SONRAKİ HABER

Belçika Başbakanı Michel'in istifası, Kral'ın masasında bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa