03 Nisan 2007 00:00

Seul ‘serbest ticarette’ ABD ile anlaştı

Güney Kore yönetimi, halkın yoğun muhalefetine rağmen ABD ile 10 aydır sürdürdüğü Serbest Ticaret Anlaşması konusunda uzlaştı.

Paylaş

Güney Kore yönetimi, halkın yoğun muhalefetine rağmen ABD ile 10 aydır sürdürdüğü Serbest Ticaret Anlaşması konusunda uzlaştı. Anlaşmanın ayrıntılarına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken Güney Koreli bir yetkili, anlaşmanın “ABD’nin son 15 senedir yaptığı en geniş Serbest Ticaret Anlaşması” olduğunu ve G. Kore açısından ise “bir ilk” olduğunu belirtti.
Protesto için kendini yaktı
Bu arada Güney Koreli bir adam ise ülkesiyle ABD arasındaki serbest ticaret müzakerelerini protesto için Seul’de kendini yaktı. Belediye önüne gelen protestocu, “Kahrolsun diktatör (Başbakan) Roh Mu-hyun” diye bağırdıktan sonra üzerine döktüğü benzini ateşe verdi.
Heo Se-Ok adlı Seullü, derhal hastaneye kaldırıldı. Protestocunun hayatının tehlikede olmadığı bildirildi. Heo kendini ateşe verdiği sırada yüzlerce G. Koreli, ABD ile G. Kore arasında yapılan ticari görüşmeleri protesto ediyordu. Emekçiler, Serbest Ticaret Anlaşması’nın, kendilerini iş ve topraklarından edeceğini belirtiyorlar. Çiftçiler, tarım alanında ABD mallarına karşı ayakta duramayacaklarını ifade ediyorlar. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

DÖNÜŞÜM

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa