‘Toprak rant kapısı değildir’

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 11’inci Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı dün ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı.


Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 11’inci Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı dün ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı.
“Değişimi Yönlendirelim” temasıyla toplanan ve 5 gün sürecek olan kurultayın açılışında konuşan Oda Başkanı Ali Fahri Özten, “Toplumsal bir değer olan toprağın kısa dönemli ekonomik çıkarlar için yabancı sermayeye satılmasına karşı çıkıyoruz” dedi.
Özten, “Temel amacın rant sağlamak değil kamu yararı olması kaçınılmazdır” diye konuştu.
İşsizlik uyarısı
Mühendislerin karşı karşıya olduğu “işsizlik” sorununa işaret eden Özten, son yıllarda harita ve kadastro mühendisliği alanında işsizliğin görülmemesinin sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Özten, “Ancak önemli olan bu durumun kalıcı kılınmasıdır” dedi. Özten, kamuda çalışan mühendislerin ücretlerinin yoksulluk sınırından insanca yaşam seviyesine çıkarılmasını da talep etti.
Özten’in konuşmasından sonra söz alan Tapu Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı’nın Özten’in eleştirilerinden rahatsız olduğu göze çarptı. Eleştirilerin gerekli olduğunu belirten Adlı, eleştiri dozajının yüksek olması durumunda motivasyon bozukluğu yaşanabileceğini söyledi. Milli Emlak Genel Müdürü İlyas Arlı ise Suriyeli ve Yunanlıların Türkiye’de yüksek miktarda toprak satın aldığı iddialarının doğru olmadığını öne sürdü.
Devlet Su İşleri Genel Müdürü Veysel Eroğlu da Ankara’nın su sorununu Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü Barajı’ndan su getirerek çözeceklerini ifade etti. AKP Milletvekili Mikail Arslan ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi de birer konuşma yaptı.
Gazetemize plaket verildi
Kurultayda gazetemiz ile Birgün, Cumhuriyet, Yeniçağ gazetelerine, 8’nci Gün, Kanal B, Ulusal Kanal, Avrasya TV ve Başkent TV’ye meslek alanı ve oda çalışmalarına ilişkin yayınları nedeniyle plaket verildi. Gazetemiz adına muhabirlerimizden Onur Bakır, plaketi Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ertuğrul Candaş’tan aldı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net