Barış ve kardeşlik için

Newroz öncesi DTP’ ye baskılar yapıldı Türkiye’nin her yerinde; yani Tekirdağ’dan tutun Diyarbakır’a kadar...


Newroz öncesi DTP’ ye baskılar yapıldı Türkiye’nin her yerinde; yani Tekirdağ’dan tutun Diyarbakır’a kadar... Bu baskınlar, Newroz yaklaştığı içindi; insanlar Newroz’a katılmasınlar diye böyle baskılar yaptılar. Bir de seçimlere altı ay kaldı. Türk emekçilerini, Kürt halkından uzak tutmak içindir. Ben DTP’ ye yapılan baskıları kınıyorum.
1997 yılında Newroz kutlamalarını yasaklamışlardı. Newroz kutlamalarını biz gençler yapıyorduk. Zor şartlar altında yaptığımız kutlamalar coşkulu geçiyordu. Televizyonda İstanbul, Diyarbakır ve diğer il ve ilçeler gösteriliyordu. Gösterilenler ise hep kavga ve benzeri şeylerdi.
Ben İstanbul’a geldim ve geçen yıl İstanbul’da Newroz’a katıldım. Çok korkuyordum, televizyonlardan gördüklerim beni çok korkutmuştu. Ama ben korkumu yenerek barış ve kardeşlik için İstanbul’da Newroz’a katıldım. Türk, Kürt, Alevi, Sünni demeden kardeşçe Newroz’a katıldık ve çok güzel bir Newroz oldu. Oraya gelen insanlar, barış ve kardeşlik için gelmişlerdi. Bu yıl da katıldım, aynı duygularla kutladık. Hayatımda gördüğüm en güzel Newroz’du. Bu sefer, akşam eve gidip televizyonun karşısına dikilmedim. Arkadaşlarla birlikte işe başladık. Şifa’da tek tek evleri dolaştık, halkı Newroz’a çağırdık. Geleceklerini söylediler. Saat geldiğinde insanlar ateşin yakıldığı alana dolmaya başladılar. Ateşin üzerinden atlayıp halaylar çekildi. ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları atıldı. Emek Partisi ve DTP Tuzla ilçe başkanları konuşmalar yaptılar. Bizler evleri dolaşırken herkes Newroz’a hazırlanmış gibi duruyordu. Sadece birilerinin ateşi yakmasını bekliyorlardı.
Bu kadar baskı yapıldı, Newroz yasaklanmak istendi... İstanbul’da pazar günü yapılmak istenen Newroz’un hafta içi yapılması dayatılmıştı ama böyle de emellerine ulaşamadılar. Çünkü halk, barış ve kardeşlik istiyordu. DTP ve EMEP genel başkanları, Diyarbakır’da Newroz’a yan yana katılmışlardı. Partilerin bir araya gelerek Newroz’lara böyle katılması gerekiyor. Kürt, Türk, Ermeni, Laz, Çerkes demeden böyle yan yana durmak gerekir. Demokrasi güçleri, barış ve kardeşlik için Diyarbakır’daki gibi bir araya gelmelidir.
Başbakan ise halkın olmadığı yerlerde çıra ateşi üzerinden bile atlayamadı. İşte Diyarbakır’daki partileri örnek alın; öyle birkaç milletvekiliyle değil Türkiye’deki bütün insanların yanında olmanız gerekiyor.
Abdulselam Baday
Tuzla tersane işçisi (İSTANBUL)
www.evrensel.net