Fotoğraf: Evrensel

Petkim seçim peşkeşi mi?

Petrol-İş, Petkim’in özelleştirilmesi için alınan ani kararı, AKP’nin bir seçim yatırımı olarak yorumladı.


Petrol-İş, Petkim’in özelleştirilmesi için alınan ani kararı, AKP’nin bir seçim yatırımı olarak yorumladı.
Petkim’in özelleştirilmesi için gazetelere verilen ilanın kendilerini çok şaşırttığını belirten Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, ”Enerji, Halkbank ve TEKEL gibi kuruluşların özelleştirmeleri ertelenirken Petkim’in özelleştirme kararı aklımızda soru işaretleri yarattı. Yoksa AKP seçimde harcayacağı parayı Petkim’in özelleştirmesinden mi sağlamayı amaçlıyor?” sorusunu sordu.
Petrol-İş genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Öztaşkın, verilen ilanda alıcı firmanın 150 milyon dolar öz sermayesi ve 200 milyon dolar toplam sermayesinin yeterli finansman kriteri olarak görüldüğünü kaydederek şöyle dedi: “Oysa Petkim’in öz sermayesi, 1 milyar doların üzerinde olup, toplam varlıklarının değeri 1.3 milyar dolardır. Bu rakamlar ihale ilanındaki finansmandan 6.5-7 kat büyük demektir.”
200 milyon dolarlık sermayesi olan bir firmaya satılması düşünülen Petkim’e, sadece 2006 yılında yapılan yatırım rakamı 437 milyon dolar.
IMF memnun ediliyor
Dün Petkim’in kuruluşunun 40. yılı olduğunu belirten Öztaşkın, bu tür tesislerin artırılması gerekirken var olanın da satılmak istenmesinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi. IMF tarafından sıkıştırılan hükümetin, Petkim özelleştirmesi ile IMF’yi memnun etmeyi de hedeflediğini ifade eden Öztaşkın, “Ayrıca Nisan 2005 tarihinde Petkim’in yüzde 34’lük kamu payı satışından elde edilen 267 milyon doların yatırım olarak kullanılması gerekirken borç ödemesine gittiğini düşünürsek bu özelleştirme ile gelecek parayı ‘AKP seçimde mi kullanacak?’ sorusunu akıllara getiriyor” diye konuştu.
Alıcısı belli mi?
Öztaşkın, Petkim’in nisan ayında halka arz edilen yüzde 34’lük hisselerinin yüzde 24’lük kısmının yabancılara satıldığını hatırlattı. Türkiye’de Petkim gibi geniş bir ürün yelpazesinde üretim yapan entegre yapının gerektirdiği sermaye birikimi, bilgi ve teknolojik yeterliliğe sahip bir özel firmanın olmadığını söyledi.
AKP’nin kendi döneminde yaptığı özelleştirmelerde Arap/Körfez sermayesine olanak sunan AKP’nin, bu kez de, bu tür sermaye gruplarına Petkim’e sahip olabilmeleri için kolaylık sağladığına dikkat çekti.
Daha önce Tüpraş’ın yüzde 14’lük payının, ihale edilmeden Ofer’e satılmasında olduğu gibi Petkim’in özelleştirilmesinde de alıcı firmanın belirlendiğini düşündüklerini belirten Öztaşkın, “Sanki alıcı firma belli ve şartları da ona göre belirlediler” diye konuştu.
Basın toplantısında, 16 Mart 2007 tarihinde ihale ilanı verilen Petkim’in 2006 yılında 1.6 milyar dolar ciro yaptığı, 5 milyon dolar vergi ödediği ve 41 milyon dolar net kâr elde ettiği bilgisi verildi. (İstanbul/EVRENSEL)
KOBİ’ler zarar görecek

“Petkim, plastik, kauçuk, lastik, ambalaj ve kimya gibi katma değer ve istihdam yaratan sanayilerin gelişmesine öncülük yapmıştır. Geçmişte plastik ticareti İstanbul merkezli az sayıda firma tarafından ve ithalata dayalı yapılırken, Petkim’in kurulmasıyla üretim ve ticaret Anadolu’ya yayılmıştır” diyen Öztaşkın, Petkim’in özelleştirilmesi durumunda, petrokimya sektöründe denetim ve kontrolün özel şirketlere geçeceğini kaydetti. Petrokimya ürünlerinin üretim miktarını, fiyatlarını özel kesimin belirleyeceğine dikkat çeken Öztaşkın, bu durumda KOBİ’lerin ve tüketicilerin zarar göreceğini söyledi.
Petkim’in kuruluş yıldönümü eylemle kutlandı
Türkiye’nin petrokimya devi PETKİM’in 42. kuruluş yıldönümü özelleştirme gölgesi altında kutlandı. Kurumun 42. kuruluş yıldönümünü kutlayan işçiler, aynı zamanda yeniden gündeme gelen özelleştirmeye karşı da mücadelenin startını verdiler.
İşçilerin, A kapısı önünde yaptığı kutlamalara geçmiş yılların aksine kurum yöneticilerinin hiçbirinin katılmaması dikkat çekerken işçiler de idarece hazırlanan törenlere katılmadılar.
Sabah vardiyasında çalışan işçiler servislerden inerek A kapsının önünde toplandılar. Kapının girişine büyük bir “Petkim’e sahip çık” pankartı asılırken işçiler de Petkim’in özelleştirilmesini protesto eden döviz ve pankartlar taşıdılar.
AKP’den sermayeye boncuk
Burada toplanan işçilere seslenen Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı İbrahim Doğangül, AKP’nin Petkim işçisini ve sendikasını özelleştirme politikalarına karşı bir çıbanbaşı gibi gördüğünü söyledi. Doğangül, “Petkim’i satarak bu çıbanbaşını kendilerince yok etmeye çalışıyorlar. Kurumun özelleştirme süreci ile toplu iş sözleşmesi sürecinin de çakıştığına değinen Doğangül, “Yıllardır Petkim işçisinin maaşı yüksek diyorlar. Değişik ücret skalalarında işçi çalıştırmak istenmesinin de nedeni bu. İşçilerin ücretlerini düşürerek Petkim’i adeta bir dikensiz gül bahçesi olarak sermayeye devretme niyetindeler. Ama biz TİS’lerde tek bir adım bile geri dönmeyeceğiz. En önemli madde ücret skalaları olacak. İstediğimiz ücret skalasını alamazsak bu TİS bitmeyecek” dedi.
Konuşmanın ardından bir süre davul zurna eşliğinde halay çeken işçiler, kurumun kuruluş yıldönümünü kutladı. İşçiler daha sonra kortejler oluşturarak kurum içerisinde alkış ve sloganlarla yürüyüş yaptılar.
Kurumun içerisindeki Atatürk anıtı önünde toplanan işçiler anıta çelenk koyduktan sonra, ölen işçiler anısına saygı duruşunda bulunup istiklal marşı okudular. Buradan tekrar kortej oluşturarak genel müdürlük önüne yürüyen işçiler daha sonra yemekhanede toplanarak süreci değerlendirdiler. İşçilerin eylemi nedeniyle Petkim’de üretim ve yükleme işleri yapılmadı. (Aliağa/EVRENSEL)
www.evrensel.net