Çankaya için son dönemece girildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak AKP içinde görüş yoklamasını bitirdiklerini belirtti.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak AKP içinde görüş yoklamasını bitirdiklerini belirtti. Erdoğan’ın, önümüzdeki hafta milletvekilleriyle görüşüp MKYK’den karar çıkarması ve daha sonra adaylığını ilan etmesi bekleniyor.
Fenerbahçe ile Halep’in El İttihad takımı arasındaki dostluk maçı için Suriye’ye giden Erdoğan, ATA uçağında gazete yöneticileri ve köşe yazarlarına cumhurbaşkanlığı seçim süreci hakkında açıklama yaptı. Bu konuda AKP içinde görüş yoklamasını tamamladıklarını belirten Erdoğan, “Milletvekili arkadaşlarımla da öyle zannediyorum ki, önümüzdeki haftadan itibaren görüşmeye başlarız. En son görüşmemizi de MKYK ile yapacağız. Ondan sonra da adaylık müracaatları başladığı anda adımı atmış olacağız” dedi.
Cumhurbaşkanlığı adaylığı için belirlenen bir tarih olup olmadığı sorusuna Başbakan Erdoğan, “Artık bırakın o bizde kalsın” karşılığını verdi.
‘Kendi taktiklerimiz var’
Atatürkçü Düşünce Dernekleri ve bazı üniversite rektörlerinin 14 Nisan’da Ankara’da kendisinin cumhurbaşkanı olmasına karşı yapacakları mitingin hatırlatılması üzerineyse Erdoğan, “Bu iş biraz da şirazesinden çıkmış vaziyette. Anayasa’nın amir hükümlerini yok farz etmek suretiyle yollara dökülen bu takımların şu anda ne yaptığı da belli değil. Onlar da yollarına devam edecekler, bizler de” diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anayasa’nın amir hükümleri çerçevesi içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başlayacağı tarih bellidir. Bu süreler içerisinde seçimin nasıl yapılacağı bellidir. Adayları açıklamak, açıklamamak... Biz siyasi partiyiz. Dolayısıyla bir siyasi partinin kendi stratejisi olur, taktikleri olur. Bu stratejisini, taktiklerini de en ideal şekilde uygular. Nitekim nasıl ana muhalefet veya muhalefet bildiği her şeyi konuşuyorsa, kendilerine göre tavırlar ortaya koyuyorsa, tabii ki iktidar partisi olarak biz de kendi stratejilerimizi, taktiklerimizi uygulayacağız.” (HABER MERKEZİ)
Sezer’in katılacağı son MGK toplantısı olabilir

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), 10 Nisan Salı günü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplanacak. MGK’nın iki ayda bir yapılan olağan toplantısı saat 13.30’da başlayacak.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin 4 tur sonunda tamamlanması durumunda, 16 Mayıs’ta görevi yeni cumhurbaşkanına devredecek olan Cumhurbaşkanı Sezer, son kez bir MGK toplantısına başkanlık etmiş olacak. (Ankara/EVRENSEL)
Çankaya’ya yürüyüşü dış basında

Financial Times, Türkiye’de yine “koalisyon hükümetleri” döneminin başlayabileceğini yazarken Washington Times, “Bush’un dostu olan Erdoğan’ın, Türkiye’nin ilk İslamcı cumhurbaşkanı olabileceği” yorumuna yer verdi.
İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması halinde, “Türkiye’nin koalisyonlarla yönetilme dönemine girebileceğini” yazdı. “Türkiye’nin büyüme hızının yüzde 6’nın üzerinde olduğunu, bunun da sonbaharda yapılacak genel seçim öncesinde iktidardaki AKP’ye önemli bir siyasi güç sağladığını” yazan gazete, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması halindeyse AKP’nin sonbahardaki seçimdeki başarısının olumsuz etkileneceğini öne sürdü.
“Bu gelişmelerin, Türkiye’nin yeniden koalisyonlarla yönetilme dönemine dönmesine yol açabileceğine” dair değerlendirmelere dikkat çeken Financial Times gazetesi, “geçmişteki koalisyonların Türkiye’de, geçmişte yaşanan siyasi istikrarsızlıkların kaynağı olarak gösterildiğini” ifade etti.
Öte yandan, sağcı çizgisiyle tanınan Amerikan gazetesi Washington Times, Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne oturma ihtimalini değerlendirdi. Erdoğan’ın, “Türkiye’nin ilk İslamcı cumhurbaşkanı olacağını” yazan gazete, ABD Başkanı George Bush’un 5 yıl önce Beyaz Saray’daki bir kabulünde Erdoğan’a, “Demokrasi ve özgürlüklere bağlılığınız için size teşekkür ederiz” dediğini hatırlattı.
Makalede Bush ve Erdoğan için “iki dindar adam” ifadesi kullanılması da dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net