DTP’li başkanlara 15 yıl hapis istemi

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, Roj TV davasında 53 belediye başkanı hakkında 15 yıl hapis cezası istedi


Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, Roj TV davasında 53 belediye başkanı hakkında 15 yıl hapis cezası istedi
Roj TV’nin kapatılmaması için Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e mektup gönderdikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan DTP’li 56 belediye başkanından 53’ü hakkında, 15’er yıla kadar hapis cezası istendi.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan ve aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil ve Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe’nin de bulunduğu 56 belediye başkanı katılmadı.
Savcı Muammer Özcan, hazırladığı 9 sayfalık mütalaayı okudu. Mütalaada, Danimarka’dan almış olduğu yayın lisansı ile uydu üzerinden yayın yapmakta olan Roj TV’nin, PKK’nin amaçları doğrultusunda yayın yaptığı ileri sürüldü. Bu nedenle televizyon kanalının kapatılması amacıyla Türkiye Cumhuriyeti tarafından Danimarka nezdinde girişim başlatıldığı ifade edilen mütalaada şöyle denildi: “21 Aralık 2005 günü Diyarbakır’da toplantı yapan DTP üyesi belediye başkanları, Roj TV’nin kapatılmaması için Danimarka Başbakanı Rasmussen’e mektup gönderilmesi konusunda düşünce birliğine vardı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından kaleme alınan metin üzerinde uzlaşma sağlanması sonucu dava konusu olan mektup Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e gönderildi.”
3 kişiye beraat talebi
Savcı Özcan, mütalaasında sanıklar Hasan Karakaya, Fahrettin Astan ve Nusret Aras’ın savunmalarında mektubun kaleme alınması ve gönderilmesi konusunda haberlerinin olmadığını bildirmeleri karşısında yüklenen suçun bu sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle ayrı ayrı beraatlerini talep etti.
Savcı Özcan, söz konusu mektubun kaleme alınması ve gönderilmesi konusunda fikir birliği içinde olan belediye başkanlarının “PKK’nin yayın organı” olduğu ve “örgütün amaçları doğrultusunda yayın yaptığı aşikar olan” Roj TV’nin kapatılmasının engellenmesi için Danimarka Başbakanı’na mektup yazmak suretiyle “terör örgütü PKK’ya bilerek ve isteyerek yardım etme suçunu işlediklerinin” sübuta erdiğini öne sürdü.
Savcı 53 sanığın 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalarını istedi. Hahkeme, duruşmayı erteledi.(Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net