Bern’de demokrasi için birlik çağrısı

İsviçre Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) ve Kürt Dernekleri Federasyonu (FEKAR), Bern kentinde “Seçimler yaklaşırken Türkiye barışını arıyor” başlıklı bir panel düzenlediler.


İsviçre Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) ve Kürt Dernekleri Federasyonu (FEKAR), Bern kentinde “Seçimler yaklaşırken Türkiye barışını arıyor” başlıklı bir panel düzenlediler. Hotel Bern’de düzenlenen panelde Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Filiz Koçali, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel ve Demokratik Türkiye Partisi (DTP) Avrupa Sorumlusu Faik Yağızay ile İsviçre FEKAR Başkanı Mehmet Mengi konuşmacı olarak katıldılar. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Türkiye’deki yoğun çalışmalarından dolayı panele katılamadı.
Konuşmacı olarak bulunan parti yöneticileri ve insan hakları savunucuları, Kürt sorunun çözümüne ilişkin düşüncelerini emek ve demokrasi cephesi açısından ele alarak irdelediler ve seçimlerde ittifak sorununu ilişkin düşüncelerini dile getirdiler. Konuşmacılar Türkiye’deki barış ve demokrasi mücadelesine destek çağrısında bulundular.
DİDF Genel Sekreteri Haydar Sancar’ın panelde yaptığı açılış konuşmasında, “Türkiye Barışını Arıyor Konferansı”nda izlenen rotanın, Kürt sorununun çözümünde belirlenecek ortak tutumun, geliştirilebileceğinin olumlu işaretini verdiğini belirtti.
Mücadeleye destek çağrısı
DTP yurtdışı temsilcisi Faik Yağızay, Kürt sorunun ulaştığı boyut hakkında bilgiler vererek, emek ve demokrasi güçleri ile ittifakı önemsediklerini ve bunu geliştirerek sürdürmek istediklerini dile getirdi.
Daha sonra söz alan SDP Genel Başkanı Filiz Koçali, Türkiye’de egemen güçler tarafından kışkırtılan milliyetçi, şovenist politikaya rağmen, emekçi kitlelerin sağduyulu davrandığını, Gazeteci Hırint Dink’in öldürülmesini protesto eylemine farklı uluslardan onbinlerce emekçinin katıldığını, 300’e yakın aydının “Türkiye Barışını Arıyor Konferansı”nda barış, kardeşlik ve demokrasi dileklerini dile getirdiğini belirterek, bu gelişmelerin umut verici olduğunu söyledi.
Emekçilerin birliği
EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, Türkiye’de Kürt sorunun demokratik çözümünün aciliyetine dikkat çekerek, “Uzunca bir süredir, Kürt sorunu güncel politik tartışmaların en önemli konularından birini oluşturuyor. Generaller ve politikacılar, yüzlerce gazeteci, yazar ve yorumcu; ‘yüksek yargı’ yöneticileri, yargıçlar ve çok sayıda üniversitenin üst yönetimleri, sorun üzerine konuşuyor, açıklama yapıyor; çoğu kez de suçluyor ve tehdit savuruyorlar” dedi.
Kürt sorunu çözülmeden, emekçilerin var olan ekonomik sorunlarına, taleplerine cevap verilmeden Türkiye’de gerçek barıştan ve demokrasiden söz edilemeyeceğini belirten Tüzel, halkın eşit, özgür ve birlikte yaşama isteğinin her vesileyle dile getirdiğini belirterek, emekçilerin birliğinin önemini vurguladı.
İsviçre FEKAR adına konuşan Mehmet Mengi ortak tutumun yurtdışında da geliştirilmesi ve Kürt halkının taleplerine sahip çıkılması gerektiğini söyledi.
Panelin ikinci bölümü soru ve cevaplara ayrıldı. Onlarca sorunun yöneltildiği bu bölümde, dinleyiciler, kendi düşüncelerini de dile getirdiler. (Bern/EVRENSEL)
Emine Sarıaslan
www.evrensel.net