Fotoğraf: Evrensel

Karzai’ye karşı geniş ittifak

Afganistan’da Amerikan işgalinin ardından devlet başkanı olan Hamid Karzai’ye karşı, geniş bir “savaş ağaları” ittifakı kuruldu.


Afganistan’da Amerikan işgalinin ardından devlet başkanı olan Hamid Karzai’ye karşı, geniş bir “savaş ağaları” ittifakı kuruldu. İttifak içinde savaş ağalarının yanında, eski kraliyet ailesinin bir üyesi ve eski devlet başkanlarından Burhaneddin Rabbani de bulunuyor.
“Milli Cephe” adlı ittifakın liderinin, eski Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani olduğu ve ittifakta Karzai yönetiminin bazı üyelerinin de bulunduğu belirtildi.
Rabbani, Kabil’de bir otelde yaptığı konuşmada, yeni ittifakın kurulmasının nedeni olarak, “ülkedeki güvenlik durumu, yönetimdeki yolsuzluklar ve ülkenin güneyinde Taliban önderliğindeki isyanı” gösterdi.
Rabbani, yeni ittifakın, meclisin gücünün artmasını savunduğunu ve 34 eyalet valisinin doğrudan seçilmesini istediğini söyledi.
İttifakta, Devlet Başkan Yardımcısı Ahmed Ziya Mesud, Meclis Başkanı Muhammed Yunus Kanuni, Özbek General Abdürraşid Dostum, Enerji ve Su Bakanı İsmail Han ile Afganistan’ın son kralı Zahir Şah’ın torunu Mustafa Zahir de yer alıyor.
Komutanlık Türkiye’de
Son aylarda Taliban güçleri, Pakistan sınırındaki güney bölgeleriyle ülkenin batısında güç kazanmış, hatta bazı kasabaları ele geçirmişti. Taliban sözcüleri, bahar aylarıyla birlikte saldırıları yoğunlaştıracaklarını, yeniden medreseler kuracaklarını ve “iktidara yürüyeceklerini” iddia etmişti.
NATO ve Amerikan güçleriyse, operasyonlarını yoğunlaştırmalarına rağmen güney bölgelerde kontrolü sağlayamıyor.
Bu arada, Türkiye ordusu, NATO’nin Kabil Bölge Komutanlığı’nı yarından itibaren Fransa ve İtalya’dan devralıyor. 2. Dönem Kabil Bölge Komutanlığı görevini, Tuğgeneral Kasım Erdem üstlenecek. Kabil Bölge Komutanlığı görevini 8 ay süreyle devralacak olan Türk Silahlı Kuvvetleri, Kabil’de 1500 asker bulunduracak. Bu çerçevede, 65 subay ve astsubayın içinde yer aldığı yaklaşık 400 kişilik ek kuvvet Afganistan’a gitmişti.
Türkiye’nin komutanlığını üstlendiği birliğin esas görevi başkentte asayişi sağlamak. Ancak ABD ve İngiltere, NATO müttefiklerinden, direnişçilere karşı operasyonlara destek vermeleri yönünde baskı yapıyor. Türkiye ise, direnişçilere ve uyuşturucu ticaretine karşı operasyonlara katılmamakta direniyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net