Allavi’nin bölge turu sürüyor

ABD işgalinin ardından bir süre Başbakanlık yapan İyad Allavi, hükümeti, ülkede güvenliği sağlayamamakla ve ulusal uzlaşma için yeterince çaba göstermemekle suçladı.


ABD işgalinin ardından bir süre Başbakanlık yapan İyad Allavi, hükümeti, ülkede güvenliği sağlayamamakla ve ulusal uzlaşma için yeterince çaba göstermemekle suçladı.
Kendisi Şii olan Allavi, Şiilerin çoğunlukta olduğu Irak yönetiminde Sünnilere daha fazla rol verilmesini sağlamak amacıyla çıktığı bölge turu çerçevesinde geldiği Bahreyn’de basın toplantısı düzenledi.
Allavi, hükümeti, “Irak’ta durumu istikrara kavuşturmada anahtar rol oynayacak unsurlara ulaşamamakla” suçladı ve hükümetin, güvenliği sağlamak için Sünnilerle yeterince işbirliği yapmadığını belirtti.
İyad Allavi, bölge turu çerçevesinde Umman ve Birleşik Arap Emirliklerine de gidecek.
Allavi’ye ziyareti sırasında, lideri olduğu Irak Ulusal Uzlaşma Partisi’nin bazı yetkilileri ve önde gelen Sünni politikacılardan eski dışişleri bakanı ve milletvekili Adnan Paçacı eşlik ediyor.
Bu arada, Irak’ta geçen ay suikast girişiminde yaralanan Irak Başbakan Yardımcısı Selam El Zubaiye, Ürdün’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu.
Kerkük’te saldırı: 11 ölü
Irak’ın kuzeyindeki Kerkük kentinde düzenlenen saldırıda 11 kişinin öldüğü bildirildi.
Polis, bir elektrik işletmesi çalışanlarının bulunduğu aracın Kerkük’ün yaklaşık 70 kilometre güney batısında silahlı kişilerce durdurulduğunu, saldırganların daha sonra aracın içindekilere ateş açtığını belirtti.
7 kişinin olay yerinde hayatını kaybettiğini kaydeden polis, 4 kişinin de hastaneye kaldırıldıktan kısa süre sonra öldüğünü bildirdi.
Öte yandan, başkent Bağdat’ta gece araçlara uygulanan sokağa çıkma yasağının süresi kısaltıldı. Bağdat güvenlik operasyonları sözcüsü Tuğgeneral Kasim El Musavi, başkentte güvenlik durumunun iyileştiği ve halkın daha fazla alışveriş yapma gereksinimi olduğu gerekçeleriyle sokağa çıkma yasağının akşam 2 saat azaltıldığını söyledi. (DIŞ HABERLER)
Bush, Pelosi’nin Esad ile görüşmesinden rahatsız

ABD Başkanı George Bush, Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Şam’ı ziyaret ederek, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la bir araya gelmesinden rahatsız oldu.
Bush, “Pelosi veya diğer ABD’li yetkililerin gerçekleştireceği ziyaretler, teröre destek veren Suriye’nin tavırlarında bir değişikliğe yol açmaz” dedi. Bush, bu tip ziyaretlerin ancak ve ancak fotoğraf çektirme şansı yaratacağını ve Beşşar Esad’ın da bundan yararlanacağını ileri sürdü.
İsrail de, Suriye'nin Ortadoğu'da barış sürecini yeniden başlatmaya hazır olduğu yolundaki açıklamaya tepki gösterdi. İsrail Başbakanlığının, Nancy Pelosi'nin Şam'da Devlet Başkanı Esad ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamaya yanıt niteliğindeki yazılı açıklamasında, “Gerçek barış müzakereleri yürütmek için terörizmi desteklemeye son vermek gerekir” ifadesine yer verildi. Açıklamada, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Pelosi'nin açıklamasına ilişkin aydınlatıcı bilgi istediği belirtildi.
İsrail ile Suriye arasında barış görüşmeleri 2000'de kesilmişti.
Öte yandan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, “Pelosi ve beraberindeki heyetin Suriye'ye yaptığı ziyaret, açık bir mesaj göndermektedir, bu mesaj halkların ortak dilini oluşturan barış ve diyalog mesajıdır” dedi.
Bu arada, Pelosi, Ortadoğu ziyareti kapsamında, Ramallah’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de bir araya geldi. Filistinli gazeteciler, kaçırılan BBC muhabiri Alan Johnston’ın bırakılması için baskı oluşturmak amacıyla Filistin hükümetinin programını izlememe kararı çerçevesinde, Abbas-Pelosi görüşmesini boykot etti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net