05 Nisan 2007 00:00

DTP’den baskılara karşı ‘duyarlılık’ çağrısı

Demokratik Toplum Partisi (DTP), parti yöneticileri ve üyelerine yönelik hukuk dışı baskı ve cezalara karşı “duyarlılık” çağrısı yaptı.

Paylaş

Demokratik Toplum Partisi (DTP), parti yöneticileri ve üyelerine yönelik hukuk dışı baskı ve cezalara karşı “duyarlılık” çağrısı yaptı.
DTP’den yapılan yazılı açıklamada, partilerine yönelik baskıların, demokratik ülkelerde eşine rastlanmayacak boyutlara ulaştığı, eşbaşkanları ve bazı belediye başkanlarının açıklamalarından dolayı çeşitli cezalara çarptırıldığı, onlarca il, ilçe örgütlerinin basıldığı, dört il başkanı ile yüzlerce üyelerinin tutuklandığı hatırlatıldı.
Cizre Belediyesi Başkanı Aydın Budak’ın tutuklanması, 53 belediye başkanı hakkında 15’er yıl hapis istemiyle dava açılması ve Ankara İl Başkanı Salih Karaaslan’ın da aralarında bulunduğu 13 kişinin gözaltına alınmasının baskıların son halkası olduğu vurgulanan açıklamada, halkın oyları ile seçilmiş belediye başkanlarının sadece ifade özgürlüğünü kullandıkları için 15’er yıl hapisle cezalandırılmak istenmelerinin hukuk dışı, siyasi bir tutum olduğu dile getirildi. “Baskıların, partimizin, Türkiye’nin demokrasi güçleriyle ittifak oluşturarak demokratik muhalefeti parlamentoya taşıma amacını açıklamasından sonra tırmanması dikkat çekicidir. DTP’ye dönük bu baskılar aslında tüm demokrasi güçlerini hedeflemektedir” denilen açıklamada, demokratik kamuoyuna “duyarlılık ve dayanışma” çağrısı yapıldı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Amara Yürüyüşü’ne asker müdahale etti

SONRAKİ HABER

Çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa