Hüseyin öğretmen göz göre göre öldürüldü

Darıca Süreyya Yalçın İlköğretim Okulu’nda, sınıf öğretmeni Necati Kumaş’ın (56), tartıştığı meslektaşı Hüseyin Cebe’yi (36) kurşun yağmuruna tutarak öldürmesinin altından ırkçı nedenler çıktı. Emekli olduktan sonra 1997 yılında “ihtiyaç” nedeniyle tekrar mesleğe başlatılan Necati Kumaş’ın, Hüseyin Cebe’yle geçtiğimiz Ramazan ayında oruç konusunda tartıştığı ve bu olaydan sonra defalarca ölüm tehdidinde bulunduğu ortaya çıktı.


Darıca Süreyya Yalçın İlköğretim Okulu’nda, sınıf öğretmeni Necati Kumaş’ın (56), tartıştığı meslektaşı Hüseyin Cebe’yi (36) kurşun yağmuruna tutarak öldürmesinin altından ırkçı nedenler çıktı. Emekli olduktan sonra 1997 yılında “ihtiyaç” nedeniyle tekrar mesleğe başlatılan Necati Kumaş’ın, Hüseyin Cebe’yle geçtiğimiz Ramazan ayında oruç konusunda tartıştığı ve bu olaydan sonra defalarca ölüm tehdidinde bulunduğu ortaya çıktı. 2001 yılından bu yana psikolojik tedavi gören ve meslektaşlarını ölümle tehdit eden Necati Kumaş’ı ısrarla okulda tutan idarenin de cinayette büyük ihmali olduğu belirtiliyor.
Öğrencilerinin gözü önünde katledilen Hüseyin öğretmen için ilk olarak önceki gün okulunda bir tören düzenlendi. Okul bahçesinde düzenlenen törene katılan yüzlerce kişi, duygulu anlar yaşarken Cebe’nin yakınları sinir krizleri geçirdi. Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Gürsoy yaptığı konuşmada, saldırıyı kınadıklarını söyledi.
Hüseyin öğretmenin cenazesi, Kocaeli’ndeki törenin ardından gönderildiği memleketi Malatya Kürecik’te dün sabah toprağa verildi. Çoğunluğunu eğitim emekçilerinin oluşturduğu yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı cenaze töreni sırasında sık sık cinayeti lanetleyen sloganlar atıldı.
Sendika üyesiydi
Eğitim Sen Genel Merkez Yöneticisi Adnan Gökpınar, mezar başında yaptığı konuşmada, öldürülen Hüseyin Cebe’nin sendikalarının üyesi olduğunu ve ülkenin demokratikleşme mücadelesinde yer aldığını söyledi. Cebe’nin son dönemlerde kışkırtılan ırkçı milliyetçi dalganın kurbanı olduğunu ifade eden Gökpınar, Eğitim Sen’in olayın takipçisi olacağını ifade etti.
Sürekli tehdit
Gazetemize konuşan, öldürülen öğretmen Hüseyin Cebe’nin yeğeni Doğan Cebe, olayın tanığı öğretmen Serdar Şimşek ile görüştüğünü söyledi. Geçtiğimiz Ramazan ayında oruç tutmadıkları gerekçesiyle Hüseyin Cebe ve Serdar Şimşek’in Necati Kumaş tarafından tehdit edildikleri aktaran yeğen Doğan Cebe şunları söyledi: “Ramazan’da yaşanan tartışma sonrası katil Necati Kumaş sürekli ölüm tehdidinde bulunuyormuş. Üstelik okul idaresinin de tehditlerden bilgisi varmış. Olay günü ise amcam Hüseyin Cebe ile Serdar Şimşek nöbetçilermiş. Koridorda yürürlerken katille karşılaşmışlar, katil silahını Serdar Şimşek’e doğrultmuş fakat silah tutukluk yapmış. Silaha tekrar mermi sürerek Hüseyin Cebe’ye doğrultarak kapıdan çıkana kadar ateş etmiş. Sonra da okuldan kaçmış.”
Hüseyin Cebe’nin diğer yeğeni Kenan Cebe ise Hüseyin öğretmenin Kürt ve yurtsever olduğu için katledildiğini söyledi. Saldırının planlı olduğunu dile getiren yeğen Kenan Cebe, kitle örgütlerinden ve siyasi partilerden olayın peşini bırakmamalarını istedi.
Ne olmuştu?
Hüseyin Cebe adlı öğretmen, görev yaptığı Darıca Süreyya Yalçın İlköğretim Okulu’nda önceki gün, Necati Kumaş tarafından kurşunlanarak öldürülmüştü. Necati Kumaş’ın, tartıştığı meslektaşı Hüseyin Cebe’yi (36) kurşun yağmuruna tutarak öldürmesini okulun güvenlik kamerası saniye saniye görüntülemişti.
Kamera kayıtlarına göre Cebe, meslektaşı Serdar Şimşek’le okul koridorunda dolaşmaya başladı. Teneffüsün son dakikalarında öğrenciler sınıflara yönelirken Kumaş, elinde bir dosyayla koridorda belirdi. Cebe ve Şimşek’in önünü kesen Kumaş, elindeki dosyayı atarak silahını bir anda ikiliye doğrulttu.
Tabancası tutukluk yapan Kumaş, bir kez daha namluya mermi sürdü. Kaçmaya çalışan Cebe’nin arkasından koşan Kumaş, art arda ateş etti. Cebe, meslektaşlarının kolları arasında yere yığıldı.
Önceki gün polise teslim olan Kumaş, Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye çıkarıldı. Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilen Kumaş tutuklandı. (HABER MERKEZİ)
Olayın takipçisiyiz
Eğitim Sen Genel Merkezi ve Gebze Şubesi de Hüseyin Cebe’nin öldürülmesini kınadı.
Eğitim Sen Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, öğretmen Hüseyin Cebe’nin, öğrencilerinin gözleri önünde öldürülmesinin sıradan bir adi suç olmadığı bildirildi. Açıklamada, iki kişi arasındaki anlaşmazlık sonucu Cebe’nin öldürüldüğü yorumlarının olayın gerçek nedenlerini gizlediği, yaşanan katliamın toplumu saran şiddet ve linç kültürünün bir sonucu olduğu kaydedildi. “Toplumsal sorunların demokratik yollardan çözümünün önünü şiddet ile kesenler, bu cinayetin sorumlularıdır” denilen açıklamada, olayın failinin yakalanmasının olayın aydınlatıldığı anlamına gelmediğine dikkat çekildi.
Açıklamada, Eğitim Sen’in olayın peşini bırakmayacağı ifade edildi.
Gebze Şubesi de yaptığı açıklamada, “Sen rahat uyu Hüseyin öğretmen… Biz kamu emekçileri olarak yükselen gerici, milliyetçi, şoven dalgaya karşı halkların kardeşliği, emekçilerin birliği, bilimsel demokratik–laik eğitim taleplerimizi savunmaya devam edeceğiz” denildi. (HABER MERKEZİ)
Uğraş Vatandaş
www.evrensel.net