Farklılıkları görebilmek

Merhaba Evrensel okurları, Evrensel’e yazılan okur mektuplarını her gün takip ediyorum


Merhaba Evrensel okurları, Evrensel’e yazılan okur mektuplarını her gün takip ediyorum. Ne güzel ve anlamlı şeyler yazıyorsunuz. Belki çoğumuzun bilemediği çok şey varmış. 28 Mart olaylarında yaşamını yitiren Emrah Fidan’ın arkadaşı yazmıştı çok duygulandım. Ne yazık ki ülkemizin gerçeği bu. Okulda halay çekildiği için soruşturma açılıyor, yine düğün konvoyunda mendil salladığı için soruşturma açılıyor, çocuğu yıllar önce işkencede öldürülen bir annenin mezarı ziyaret etmesi suç oluyor.
2006 yılında bine yakın işkence yapılmış acaba kime ve kimlere soruşturma açılmıştır. Yine bu ülkede düşünceyi açıklamak suç (madde 301), sendikalı olmak, hak aramak, basın açıklaması yapmak suç. Peki soruyorum açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan insanlar, emeğimizin karşılığı verilen ücret ekmeğimizi karşılayamıyor diyen bu insanlara yapılan ülkemin ayıbı değil mi? Neden ülkeyi yönetenlere soruşturma açılmıyor.
Elbette ki bir gün bu abluka dağıtılacak bu ülkenin gerçek sahipleri emekçiler, işçiler, yani bizler bu ülkeyi yöneteceğiz. Emperyalizmin pisliklerini süpürüp atacağız, yepyeni bir dünya kuracağız. O zaman ezen ezilen olmayacak.
Bu ülkede hiç kimse mutlu değil, sadece küçük bir azınlık mutlu, yani sermaye ve büyük burjuvalar.
Yolsuzluğun, yoksulluğun, işsizliğin, açlığın ve işkencenin olduğu, gelir dağılımındaki adaletsizliğin var olduğu bir ülkede demokrasiden ve özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir.
Bugün bakıyorsunuz işçi feryatları yükseliyor Mersin Serbest Bölge’den. Manisa ve birçok ilde. İşçiler ayakta, hangi medya kuruluşu gündeme getiriyor, onlara göre her şey güllük gülistanlıkmış gibi yansıtılıyor. Oysaki işçiler insanca yaşayabilecekleri bir ücret, anayasal hakları olan sendika ve sigorta istiyorlar. Böylesi kararlı bir mücadele birliktelik olursa birçok şeyin değişeceğine inanıyorum artık.
IMF’nin iki dudağı arasında çıkan sözler bizim kaderimiz olmasın. Bu birlikteliği genel seçimlerde de sağlarsak kendi kaderimizi kendimiz tayin ederiz.
Unutmayalım gökyüzünün altındaki bütün emekçiler kardeştir. Eğer biz susarsak daha çok işsiz ve geleceksiz kalırız. Bizler çocuklarımız için onurlu bir gelecek bırakmak istiyoruz. Yoksa dünyadaki dolar milyarderleri listesine Türkiye’den çok adam katarız.
Bu arada farklı bir dünyanın farklı bir yaşamın farklı bir bakışın olduğunu gösterecek olan Hayat Televizyonu’na merhaba, yolun açık olsun diyorum.
Menekşe Polat (AYDIN)
www.evrensel.net