İKSV’nin 35. yılı Vitus filmiyle kutlandı

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV), kuruluşunun 35. yılını 15 yaşındaki İsviçreli Piyanist Teo Gherghiu’nun konseri ve “Vitus” adlı filmin özel gösterimiyle kutladı.


İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV), kuruluşunun 35. yılını 15 yaşındaki İsviçreli Piyanist Teo Gherghiu’nun konseri ve “Vitus” adlı filmin özel gösterimiyle kutladı. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen özel gösteriminden önce filmin başrol oyuncusu 15 yaşındaki Piyanist Teo Gherghiu bir resital verdi. İsviçreli piyanist, Bach’tan “Kromatik Fantezi” ve “Füg”, Beethoven’ın 23. Piyano Sonatı “Waldstein”, Chopin’in Op. 60 “Barcarol” ve Ravel’in “Gaspard de la Nuit” adlı eserlerini çaldı. Resitalin ardından sahneye gelen filmin İsviçreli yönetmeni Fredi M. Murer, oyuncu arama konusunda çok şanslı olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Vitus’u oynaması için Teo’yu bulmam yeterli değildi; çünkü ondan 6 yaş küçük ve ona benzeyen, aynı gözlere sahip ve onun özelliğinde bir oyuncuya daha ihtiyacım vardı. Bütün ajanslar bana deli olduğumu söylediler ama filmi çekmeme 2 ay kala küçük bir kasabada onu da buldum. O yüzden aktörleri bulma konusunda oldukça şanslıydım.”
Murer, filmin kendisi için çok güzel ve önemli bir film olduğunu da sözlerine ekledi. Kulakları duymamasına karşın eşsiz bir müzik yeteneğine sahip ve tek isteği uçmak olan küçük bir piyanisti konu alan filmi, çok sayıda davetli tarafından izlendi. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net