06 Nisan 2007 04:00

Güney Veziristan kaynayan kazan

Pakistan’ın Afganistan sınırındaki aşiretlerin, El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen yabancı militanlara karşı “seferberlik” ilan etmesi üzerine bölgedeki çatışmalar şiddet kazandı.

Paylaş

Pakistan’ın Afganistan sınırındaki aşiretlerin, El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen yabancı militanlara karşı “seferberlik” ilan etmesi üzerine bölgedeki çatışmalar şiddet kazandı.
Güney Veziristan bölgesinde önceki gün yaşanan çatışmaların, “son bir aydır yaşanan en kanlı çatışmalar” olduğu ifade edilirken, yetkililer toplam ölü sayısının 250’yi geçtiğini belirttiler. Özellikle Özbek militanların ağır kayıp verdikleri öğrenildi.
Eski Taliban liderliğinde
Yerel yetkililer, Güney Veziristan’ın önemli yerleşim yerlerinden Vana’da geleneksel meclis “jirga”nın, eski bir Taliban komutan önderliğinde toplandığını bildirmişti.
Aynı kaynaklara göre, bu toplantıda konuşan eski Taliban komutanı Molla Nazır, “Birleşik bir ulus olarak yabancılara karşı savaşmalıyız, bize çok sorun çıkardılar” demişti. Molla Nazır’ın, birkaç ay öncesine kadar Taliban’ın Afganistan sınırındaki saldırılarını planladığı biliniyordu.
Pakistanlı yetkililer ise, sayıları 500’ü bulan ve çoğu Arap ya da Orta Asyalı olan yabancı militanların 2001’de Taliban rejiminin devrilmesinden sonra Pakistan’a geçtiğini sanılıyor. Güney Veziristan’daki Özbeklerin lideri Tahir Yuldaşev, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’e yakınlığıyla biliniyor. Aşiretlerle bölgedeki yabancı militanlar arasında çatışmaların şiddetlenmesinin, “Taliban’ın, Afganistan’daki işgal güçlerine karşı verdiği mücadeleyi zayıflattığı” yorumunda bulunulmuştu.
Çatışmalar hız kazandı
Molla Nazır ve diğer yerel aşiret liderlerinin yabancı militanlarla mücadele için Vana’da toplanmasının ardından şiddetlenen çatışmalar, aşiretlerin kontrolündeki Tank ve Dera İsmail Han’dan “gönüllülerin” katılımıyla daha da hız kazandı. Bölgedeki kaynaklar, aşiret liderlerinin, yabancı militanlara karşı “seferberlik” ilan etmelerinin ardından geçen iki günde 50 Özbek militanın öldürüldüğünü belirtirken, çatışmalarda ayrıca 10 aşiret milisinin ve bir Pakistan askerinin yaşamını yitirdiğini ifade ettiler. Böylece, bir aydır devam eden çatışmalarda yaşamını yitiren kişi sayısı 250’yi geçti.
Pakistan yönetiminin ise, yerel aşiret liderlerine destek verdiği iddia edilirken, yabancı militanlara karşı düzenlenen bazı füze saldırılarının bizzat bölgedeki Pakistan üslerinden yapıldığı ileri sürüldü.
Öte yandan, Pakistan’daki Taliban yanlısı İslamcı örgütlerin ise, çatışmaları engellemek üzere “ateşkes” girişiminde bulundukları öğrenildi. Ancak haber kaynakları, geçen hafta “geçici bir ateşkes” ilan edilmesine önayak olan girişimlerin, yabancı militanların “silahsızlanmayı” reddetmesiyle başarısızlığa uğradığını bildirdi.
Komuta kritik dönemde Türkiye’ye geçiyor
Afganistan sınırında bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye ise, NATO güçlerinin komutasını kritik bir dönemde devralmaya hazırlanıyor. Türkiye, NATO’nun Kabil Bölge Komutanlığı’nın komutasını bugünkü törenin ardından devralcak. Ayrıca, Türkiye ordusunun, Kabil’deki asker sayısını da 750’den 1150’ye çıkması bekleniyor.
Bu arada, ABD destekli Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye karşı kabine üyeleri, aşiret liderleri ve savaş ağalarının kurduğu öğrenilen ittifak, ülkedeki ortamın daha da gerileceği sinyalleri veriyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Ukrayna’da kriz tırmanıyor

SONRAKİ HABER

Esenyurtlu kadınlar talepleriyle 1 Mayıs’ta alanda olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa