İşçi ve memurlar alanlarda olacak

Eğitim Sen’in düzenleyeceği “İnsanca Yaşam Demokratik Türkiye” mitinglerinde işçi ve memurlar ortak taleplerle katılacak. KESK’e bağlı sendika merkezleri ile DİSK Genel Merkezi de mitinglere katılma kararı aldı.


Eğitim Sen’in düzenleyeceği “İnsanca Yaşam Demokratik Türkiye” mitinglerinde işçi ve memurlar ortak taleplerle katılacak. KESK’e bağlı sendika merkezleri ile DİSK Genel Merkezi de mitinglere katılma kararı aldı. 7 Nisan’da Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Trabzon ve Van’da, 8 Nisan’da ise İstanbul’da gerçekleştirilecek bölge mitinglerine EMEP, DTP, ÖDP ve SDP; Halkevleri, İHD, ESP, Alevi Bektaşi Birlikleri de destek verecek.
Gazetemize açıklama yapan KESK Genel Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Fevzi Ayber, bağlı sendikaların Eğtim Sen’in düzenlediği mitingleri kendi mitingleri gibi gördüğünü söyledi. O gün tüm KESK yöneticilerinin miting bölgelerinde olacağını belirten Ayber, Aynı gün BES’in Ankara’daki mitingini de destekleyeceklerini kaydetti. KESK’e bağlı değer sendikaların da mitinglere destek için illerde çalışma yürüttüğünü anlatan Ayber, Eğitim Sen’in taleplerinin tüm kamu emekçilerinin talebi olduğunu ifade etti. Yapı-Yol Sen’in eylemini de aynı şekilde destekleyecekleri bilgisini veren Ayber, bu eylemleri aynı zamanda toplu görüşme sürecine hazırlık olarak değerlendirdiklerini belirtti. Mayıs’ta ek ödemeler için eylemlere başlayacaklarını açıklayan Ayber, mitinglerin yaz dönemini hareketlendirecek eylemler olduğunu belirterek, tüm emek dostlarını destek vermeye çağırdı.
DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu Eğitim Sen’in verdiği mücadeleye bu güne kadar olduğu gibi destek vermeyi sürdüreceklerini ifade etti. Hükümetin ve sermayenin eğitim alanındaki saldırılarının artarak devam ettiğini belirten Serdaroğlu, DİSK olarak tüm güçleriyle mitinglerde yer alacaklarını ifade etti.
Demokrasi güçleri birlikte
Gazetemize açıklama yapan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa, miting çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Bugüne kadar Eğitim Sen MYK yöneticilerinin de katıldığı işyeri gezileri gerçekleştirildiğini belirten Boğa, bir aydır işyerlerinde örgütlenme çalışmaları yürüttüklerini kaydetti. Adana’da ilçelerle birlikte 200’ün üzerinde işyerinin gezildiğini söyleyen Boğa, bu çalışmalar sırasında 300’e yakın yeni üyenin de sendikaya kazanıldığını söyledi. Mitingi l Mayıs’ın provası olarak düşündüklerini dile getiren Boğa, emekten yana tüm kurumları mitinge davet ettiklerini dile getirdi. DİSK Bölge Başkanı Kemal Aslan da miting için çalışma yürüttüklerini belirtti.
Mitinge çağrı
Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, AZC Plaza önünde eylem yaptı. Burada konuşan Şube Başkanı İhsan Babaoğlu, 7 Nisan’daki mitinge tüm Diyarbakırlıları davet etti.
Bu arada Halkevleri Başkanı Abdullah Aydın ve Makina Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz KESK’li sendikacılara verilen cezaları kınadılar. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
www.evrensel.net