Erdoğan’dan ‘yeşil sermaye’ sorusuna ilginç yanıt

Ankara’da bir dizi temaslarda bulunan Almanya - Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri Başbakan Erdoğan tarafından da kabul edildi.


Ankara’da bir dizi temaslarda bulunan Almanya - Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri Başbakan Erdoğan tarafından da kabul edildi. Almanya Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’in, “Almanya’da yaşayan, paralarını İslami şirketlere kaptıran Türklerin sorunları hakkında hükümet hangi adımları atıyor, ne yapacaksınız?” sorusuyla karşılaşan Başbakan Erdoğan, süreci anlatmakta fayda olduğunu belirterek, ilk olarak Almanya’da başlayan, çok yüksek faizler karşılığında para toplanması olayını anlattı. Bütün dünyada yüzde 4-5 faiz verilirken, bunların yüzde 20-35’lere varan oranlarda faiz önerdiklerini belirten Erdoğan, “Tezgah şöyleydi; Ahmet’ten, Mehmet’ten parayı alırken hemen faizini veriyorlardı. 100 Avro alıp 20’sini veriyor, 80 onlara kalıyordu. Bunlarla kendilerine bir havuz oluşturdular. Bundan sonra başka bir süreç başladı. Bunların bazıları bakkalcılık, marketçilik, süpermarketçilik bile yaptı. Bu şekilde yürütemeyecekleri, batacakları belliydi” diye konuştu.
Erdoğan, RP üyesi olduğu dönemde, kendisinden de talep edildiğini ancak kabul etmediğini savunarak, “Ama biz bu tuzağa düşmedik” dedi. Dolandırılanlar arasında tanıdıklarının da bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Tanıdığım birçok insan 100 bin, 200 bin Avro kaybetti. Hatta benim danışmanımı bile kandırmaya kalkmışlar. Bir telefon gelmiş, ismimi kullanmışlar. Akıllı davranıp beni aradı. Kendisine ‘Hemen onları tutuklat’ dedim. Bu yolsuzluk, benim mücadele verdiğim en önemli konulardan biri” dedi. Yasal anlamda bir şey yapabilmenin zor olduğunu, çünkü suçun yurtdışında işlenmiş olduğunu kaydeden Erdoğan, Meclis’teki komisyonun araştırma yaptığını, ancak yaptırım gücü olmadığını söyledi. Erdoğan, özel bir ekip kurduklarını, ekibin gerekirse SPK ve diğer kurumlarla birlikte çalışmalar yaptıklarını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
‘Sayın Öcalan’ için takipsizlik kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, Abdullah Öcalan’a “sayın” dediği iddiaları üzerine yaptığı inceleme sonunda takipsizlik kararı verdi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hikmet Önen, Erdoğan’ın, Avustralya’da 14 Ocak 2000 tarihinde yaptığı konuşmaya ilişkin yaptığı incelemeyi tamamladı. Önen, söz konusu konuşmada “herhangi bir suç unsurunun bulunmadığı” ve “zaman aşımı” gerekçesiyle Erdoğan hakkında takipsizlik kararı verdi.
Öcalan’dan bahsederken “sayın” ifadesini kullandığı iddiasıyla Erdoğan hakkında 10’dan fazla suç duyurusunda bulunulmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Erdoğan hakkındaki incelemeyi TCK’nın “suçu ve suçluyu övmek” suçunu düzenleyen 215. maddesinden yürütülüyordu. (Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
www.evrensel.net