Budak’a destek eylemleri yayılıyor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Belediye Başkanı Aydın Budak’ın tutuklanmasına tepkiler artarak sürüyor.


Şırnak’ın Cizre ilçesinde Belediye Başkanı Aydın Budak’ın tutuklanmasına tepkiler artarak sürüyor.
Diyarbakır Demokrasi Platformu, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak’ın tutuklanmasını protesto etmek için oturma eylemi yaptı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen oturma eylemine kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda belediye çalışanı da katıldı.
“Baskılar bizi yıldıramaz”, “Cizre halkı yalnız değildir” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş, düşünceyi açıklama özgürlüğüne yönelik son dönemlerde baskı ve engellemelerin arttığına dikkat çekti. Seçilmiş yerel yöneticilerin antidemokratik yasalara muhatap tutularak her gün yargı önüne çıkarıldığını belirten Demirtaş, “Bunlar yetmezmiş gibi bir de tutuklanarak cezaevlerine konuluyor” dedi.
Cizre’de eylemler sürüyor
Günlerdir eylemlerin yapıldığı Cizre’de dün de gösteri vardı.
Cizre Belediyesi önünde bir araya gelen binlerce kişi, Budak’a sahip çıktı. Belediye başkanları ve kitle örgütlerinin destek verdiği eylemde Aydın Budak’ın fotoğrafları taşındı. Cizre Belediyesi önünde biriken kitlenin siyah giyinmesi ve siyah kurdeleler takması dikkat çekerken, sağanak yağmura rağmen dağılmayan kitle sık sık “Savcı istifa”, “Aydın’a uzanan eller kırılsın”, “Aydın halktır halk burada”, “Vali istifa” şeklinde slogan attı. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net