07 Nisan 2007 00:00

Cezalar gözdağı amaçlı

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Eğitim Sen’in düzenlediği “Büyük Eğitimci Yürüyüşü”ne katıldıkları için yargılanan 11 sendikacı hakkında, 1 yıl 3’er ay hapis cezası verilmesini “gözdağı” olarak nitelendirdi.

Paylaş

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Eğitim Sen’in düzenlediği “Büyük Eğitimci Yürüyüşü”ne katıldıkları için yargılanan 11 sendikacı hakkında, 1 yıl 3’er ay hapis cezası verilmesini “gözdağı” olarak nitelendirdi.
Eğitim Sen Genel Merkezi’nde, ceza alan sendikacılar ve KESK’e bağlı sendikaların yöneticilerinin geniş katılımı ile bir basın toplantısı düzenleyen İsmail Hakkı Tombul, KESK’e ve KESK nezdinde kamu emekçilerinin demokratik, sendikal mücadelesine yönelik saldırıların yoğunlaştığını söyledi. AKP’nin, iktidar olduğu günden bu yana yasaları, Anayasa’yı, insan haklarını ve sendika hukukunu hiçe sayarak sendikal faaliyetlerini engellemeye çalıştığını kaydeden Tombul, yargılamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile ILO sözleşmeleri ile güvence altına alınan “sendikal faaliyet hakkı”na saldırı olduğunu söyledi.
‘Bizi engelleyemez’
“Hükümetin hukuka aykırı tutumu karşısında, ne yazık ki kişi hak ve özgürlüklerinin güvencesi olması gereken yargı organları da anayasal görevlerini yerine getirmemişlerdir” diyen Tombul, 6’sı ağır olmak üzere 20 kamu görevlisini yaralayan ve ölçüsüz düzeyde şiddet uygulayan güvenlik görevlileri ve emir verenler hakkındaki şikayetlerinin ise işleme konulmadığını söyledi. “Mücadelemizi, demokratik bir ülkede insanca yaşam taleplerimizi içine sindiremeyenler, bizi çeşitli yollarla engellemeye çalıştı” diyen Tombul, hiçbir yargılamanın mücadelelerinin önünde engel teşkil edemeyeceğini ifade etti.
Kararın Yargıtay’dan döneceği inancını ifade eden Tombul, “Hiçbir delil olmaksızın, sadece sendika başkanlarını cezalandırma biçimindeki bu karar, açıkça KESK örgütlülüğünün hedef alındığını göstermektedir” dedi.
Kararı “sokağa çıkanlara, hak arayanlara gözdağı” olarak nitelendiren Tombul, ceza almalarını getiren bu süreçte Ankara Valisi’nin özel çabasına da dikkat çekti. Son birkaç aydır çeşitli parti ve örgütlere yönelik gözaltı ve tutuklamalar, gazete kapatmalarla gelişen süreci; önümüzdeki dönemde ortamın daha da sertleşeceğinin, antidemokratik tutumların, cezaların artacağının işareti olarak nitelendiren Tombul, ancak emek güçlerinin birlikte, kararlı mücadelesi ile bunu aşacaklarını söyledi.
‘Suç yok ki pişmanlık olsun’
Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de kararda cezaları ertelenenler için “yargılama sürecinde gösterdiği pişmanlık, dolayısıyla tekrar suç işlemeyeceği konusunda olumlu kanaatin oluşması”nın gerekçe gösterilmesini eleştirerek “Biz pişmanlık falan göstermedik. İşlenmeyen bir suç için niye pişman olalım” dedi. Tombul da “Eğer bu bir suçsa, yarınki eylemlerde de bu suçu işlemeye devam edeceğiz” dedi.
Söz konusu davada, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Yapı-Yol Sen Başkanı Bedri Tekin, SES Genel Başkanı Köksal Aydın, Eğitim Sen Genel Başkanı Aladdin Dinçer, BTS eski Genel Başkanı Fehmi Kütan, BES eski Genel Başkanı Bülent Kaya, Eğitim Sen Genel Sekreteri Emirali Şimşek, SES Genel Sekreteri Erkan Sümer, Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Abdullah Çiftçi ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kahraman’a 1 yıl 3 ay hapis, 407 YTL de para cezası verildi. Tombul ve Kütan dışındakilerin cezaları ertelendi. (Ankara/EVRENSEL)
EMEP cezaları kınadı
Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nedim Köroğlu, Eğitim Sen’in 25-26 Kasım 2005 tarihlerinde düzenlediği “Büyük Eğitimci Yürüyüşü”ne katıldıkları için 11 sendikacıya hapis cezası verilmesine tepki gösterdi. Köroğlu yaptığı yazılı açıklamada, sendikacılar arasında KESK Başkanı Tombul başta olmak üzere KESK’e bağlı sendikaların eski ve yeni genel başkanlarının olduğunu dile getirerek bu cezaların, bütün sendikalara gözdağı amaçlı olduğunu ifade etti. Mahkemenin hakkında ceza verdiği yürüyüşün, Eğitim Sen’in parasız, bilimsel, demokratik eğitim ve insanca yaşam talebiyle gerçekleştirdiği bir yürüyüş olduğunu aktaran Köroğlu, bu kararla KESK’e “Artık sendikal hak kullanamazsınız” denmek istendiğini vurguladı. Sendika ve sendikacıların sindirilmek istendiğine dikkat çeken Köroğlu, sendikaları aracılığıyla hak arama çabasındaki işçi ve emekçilerin de hak arayamaz duruma konmak istendiğini dile getirdi. Sendikal hak ve örgütlenmenin üzerindeki baskıları protesto ettiklerini söyleyen Köroğlu, bu duruma karşı tüm sendikaları ve emek güçlerini, politik eğilim ve sendikal tutum farklılıklarını bir kenara bırakarak üzerlerine düşeni yapmaya çağırdı.
ÖNCEKİ HABER

Memurların atılması ILO’ya taşınıyor

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa