07 Nisan 2007 00:00

‘Ya aday ol, ya da birine işaret et’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleriyle yaptığı görüşmede cumhurbaşkanı adaylığı konusunda tam destek aldı.

Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleriyle yaptığı görüşmede cumhurbaşkanı adaylığı konusunda tam destek aldı. Başbakan Erdoğan, 26 kişilik milletvekili grubuyla bir araya gelerek, AKP grubuyla cumhurbaşkanı adaylığı konusunda görüşmelerini başlattı. Edinilen bilgilere göre Başbakanlık konutunda önceki gece gerçekleşen ve 2 saat süren görüşmede milletvekillerine bir anket formu dağıtılarak, daha önce teşkilata yönelik anketteki aday adayı isimleri soruldu. Milletvekilleri, Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül, TBMM Başkanı Arınç, Başbakan Yardımcıları Şener ve Şahin, bakanlar Gönül, Atalay, Aydın ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Toptan’ın isimlerinin bulunduğu anket formlarını doldurarak Başbakan Erdoğan’a ilettiler. Ankette milletvekillerine bu isimler dışında aday önerilerinin bulunup bulunmadığı ve cumhurbaşkanı adaylığı dışında dış politikadan parti yönetimine kadar görüşleri de soruldu. Anketin ardından milletvekilleriyle Erdoğan arasında doğrudan cumhurbaşkanı seçim süreci ve adaylık gündemiyle sohbet gerçekleşti. Söz alan milletvekillerinden Erdoğan’a, “Aday olma” diyen çıkmadı. Milletvekillerinin tamamı, Erdoğan’a, cumhurbaşkanı adayı olması durumunda destek vereceklerini belirttiler. Milletvekilleri ayrıca Erdoğan’a aday olmaması durumunda bir ismi işaret etmesini, işaret edeceği isme de sonuna kadar destek olacaklarını ifade ettiler. Başbakan Erdoğan da cumhurbaşkanı seçim sürecini demokratik bir yaklaşım içinde ülkenin ve partinin birlik ve beraberliğini bozmadan gerçekleştireceklerini, en uygun adayın belirlenmesi için parti içinde ve dışında görüşmelerini sürdüreceğini bildirdi. Erdoğan, 18 Nisan’daki MKYK toplantısının ardından adayın açıklanma sürecinin başlayacağını belirtti.
Erdoğan, milletvekilleriyle görüşmelerini önümüzdeki hafta da sürdürecek.
Kılıç: Erdoğan gönlünden geçiriyor
Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine ilişkin “sivil toplum örgütlerinin görüşünü alacağım” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Türk-İş yönetimi ile de görüştü.
Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Genel Sekreter Mustafa Kumlu, Eğitim Sekreteri Mustafa Türkel, Mali Sekreter Ergün Atalay ve Teşkilatlandırma Sekreteri Çetin Altun, Başbakan Erdoğan’ın daveti üzerine önceki akşam Başbakanlık Konutu’nda 2.5 saatlik bir görüşme yaptılar. Erdoğan’a talepler listesi de sunan Türk-İş yönetimi görüşmeyi “olumlu” değerlendirdi.
Toplantı sonrası odasında görüştüğümüz Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, “Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmak istediğini, gönlünden geçirdiğini, ancak şartlardan dolayı bunu ifade edemediğini” hissettiğini söyledi. Erdoğan’ın aday olup olmayacağına ilişkin açıklama yapmadığını belirten Kılıç, Erdoğan’ın kendilerine, “Bu süreçte çok tartışılıyor, siz ne düşünüyorsunuz” sorusunu yönelttiğini söyledi. Aldığımız bilgilere göre görüşme şöyle gelişti;
Başbakan Erdoğan’ın görüşlerini sorması üzerine Türk-İş yönetimi “Toplumda huzursuzluğa yol açmayacak bir kişi uzlaşmayla cumhurbaşkanı seçilmeli” dedi. Başbakan Erdoğan, “uzlaşma” kavramının her platformda dile getirilmesinden yakındı. “Bu Anayasa ile üç cumhurbaşkanı seçildi. Bu Anayasa ve Meclis çoğunluğuyla şimdiye kadar nasıl seçim yapıldıysa şimdi de öyle olacak. Bugüne kadar uzlaşma aranmadı da şimdi niye aranıyor, bunun üzerinde niye bu kadar duruluyor?” diye soran Erdoğan, “uzlaşma”nın ucu açık bir kavram olduğunu, “Neye, kime göre uzlaşma sağlanacağını” ifade etti.
Baykal’dan yakındı
Başbakan Erdoğan, Deniz Baykal’dan yakınarak, konuşmalarından rahatsızlığını dile getirdi. Baykal’ın sürekli hakaret ettiğini belirten Erdoğan, “Onunla görüşmeyeceğim. Böyle davranmasaydı onunla da görüşürdüm” diye konuştu. Rektörlerden ve mitinglerden de yakınan Başbakan Erdoğan, Türk-İş yönetimine, “niye bunlara yanıt vermediklerini” sordu. Başbakan Erdoğan, “Tamam, miting demokratik bir haktır, saygı göstermek lazım. Ama Cumhurbaşkanlığı için de miting yapılmaz ki” dedi. Aday konusunda henüz bir kararları olmadığını da kaydeden Başbakan Erdoğan, eğilim yoklamalarının ardından gerekli açıklamayı kamuoyuna yapacaklarını belirtti. Erdoğan, Türk-İş’in ardından işveren örgütleri ve Hak-İş ile de görüşeceğini, ancak DİSK ile görüşmeyeceğini söyledi.
‘Çok fazla tatil var’
Türk-İş’in ilettiği talepleri tek tek değerlendiren Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs’ın “işçi bayramı olarak kutlanması ve tatil olması” konusuna sıcak bakmadı. “Çok fazla tatil var, ne gerek var 1 Mayıs’ta tatile” diyen Erdoğan, “1 Mayıs’ın kutlanmasından yana olduğunu” bildirdi. “İstihdam paketi” adı altında sürdürülen çalışmaların içinde yer almasına rağmen kıdem tazminatı konusunda çalışmaları olmadığını ileri süren Erdoğan, Çalışma Bakanı’nın sözlerini hatırlatan sendikacılara, “Benim söylediklerim dışındakilere rağbet etmeyin” dedi.
4/B ve 4/C’lerin kadroya alınması talepleri üzerine, “Tekrar bir değerlendirme yapalım” diyen Başbakan Erdoğan, taşeronlaştırmaya ilişkin şikayetler üzerine de Devlet Bakanı Ali Babacan’a dönerek, “Hizmet alımlarını biraz daha disipline edin” dedi. Taşeronlaştırmaya ilişkin şikayetleri Çalışma Bakanı’na ileteceğini de belirten Başbakan Erdoğan, kamuda süren toplusözleşmeler konusunda da “çalışanları enflasyona ezdirmemek” ilkeleri olduğunu savundu. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Mumcu: YÖK bildirisi demokrasiye müdahaledir

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa