Temsilciler toplantısında patrondan öğüt

Üyesi olduğum Deri-İş Sendikası Tuzla Şubesi’nde, geçtiğimiz günlerde temsilciler toplantısı yapıldı. İlk gündem deri sektöründe kayıt dışı istihdamı önlemek, kayıtsız çalışan deri işçilerinin kayıt altına alınması amacıyla Deri İşverenleri Sendikası ve Deri-İş Sendikası’nın ortaklaşa düzenlediği, aynı zamanda Çalışma Bakanlığı ve AB tarafından desteklenen bir projenin tanıtımıydı.


Üyesi olduğum Deri-İş Sendikası Tuzla Şubesi’nde, geçtiğimiz günlerde temsilciler toplantısı yapıldı. İlk gündem deri sektöründe kayıt dışı istihdamı önlemek, kayıtsız çalışan deri işçilerinin kayıt altına alınması amacıyla Deri İşverenleri Sendikası ve Deri-İş Sendikası’nın ortaklaşa düzenlediği, aynı zamanda Çalışma Bakanlığı ve AB tarafından desteklenen bir projenin tanıtımıydı. Bu projenin nasıl bir proje olduğunu Deri İşverenleri Genel Sekreteri anlatmaya başladı. Avrupa’daki tüm ülkelerin ekonomik işbirliği yaparak tek bir devlet olduğunu ve bunun için bu projeyi desteklediğini söyleyerek mutlaka bütün işçilerin sigortalı, sendikalı olması gerektiğini söyledi. Çorlu’da 6 bin civarında işçinin çalıştığını, bunlardan sadece 2 bin 700’ünün sigortalı olduğunu, Tuzla’da çalışan işçilerin sendikalı olmaları nedeniyle haksız bir rekabetin söz konusu olduğunu dile getirerek en büyük sıkıntılarının bu olduğunu anlattı. Yani toplusözleşmeden kaynaklı olarak işçi maliyetlerinin arttığını söyledi. “Bunun için mutlaka Çorlu’daki işçilerin de sendikalı olması gerek” dedi. Ve deri patronu, buradaki bir işçinin maliyetiyle Çorlu’da 3 işçi çalıştırabildiklerini belirterek “Arkadaşlar, üç kuruş fazla kazanacaksınız diye kesinlikle sigortasız çalışmayın” diye biz temsilcilere telkinde bulundu.
Tuzla’da deri işçisi olmasam, ‘yahu bu adam ne kadar iyi, keşke bütün patronlar böyle iyi olsa’ diye geçirirdim aklımdan. Ama Deri İşverenleri Sendikası’nın akıl hocası olan bu patron, işveren sendikasında en yetkili zattır. Sendikalı çalışma sevdalısı bu patron, bunları anlatırken sendikalı oldukları için günlerdir kapıda bekleyen Alkoç deri işçilerinin direnişini unutmuş olmalı. Çünkü deri patronları Tuzla’da, işçilerin sendikasızlaştırılması için özel bir çaba gösteriyorlar. Yani ‘Çorlu Çorlu’ diyerek asıl Tuzla’yı Çorlu yapmak istiyorlar. Halen görüşmelerin devam ettiği toplusözleşme döneminde temsilciler toplantısına katılıp biz temsilcilere sendikalı, sigortalı çalışmamız konusunda öğütler veren bu patron, sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık raporunun tutulmasını ısrarla dayatan kişidir.
Asıl derdimiz ise bu patronun bize öğütler vermek üzere oraya davet edilmesidir. İkinci gündemimiz TİS görüşmeleriydi. Sonuç; ücrette anlaşamadığımız için tıkanıklık yaşanıyor. Bir önceki görüşmede patronlar, ücret maddesi gündeminde görüşme masasını terk etmişlerdi. İşçiler, deri patronuyla değil kendi önderleriyle örgütlenecektir. Patronlar bizim adımıza bir şey anlatıyorlarsa, mutlaka kendilerinin büyük çıkarları vardır. Görünen de budur.
Deri işyeri temsilcisi (Tuzla/İSTANBUL)
www.evrensel.net