SANSÜRE HAYIR!

SANSÜRE HAYIR!

Fotoğraf: Derya Kayacan/EVRENSEL

Kürtlerin çıkardığı yayın organlarının baskı altına alınması ifade özgürlüğü açısından talihsiz bir durum


Mithat Sancar*

Çok sistematik bir kampanya olduğunu ta başından beri biliyoruz. Aslında Gündem’in kapatılması, bu alanda bir boşluk yaratıyor. Kürt sorunuyla ilgili başka hiçbir yerde bulamayacağımız bilgilerin yer aldığı bir gazete olması onun en önemli işlevi. Başka yayın organlarında yer almayan görüşlerin, olayların orada yer alması, bence Kürt sorununun daha kapsamlı tartışılmasına önemli katkı sunuyordu. Bu gazeteyi beğenip beğenmemenin ötesinde, önemsenmesi gereken bir durum.
Ayrıca bu konuda yargı mekanizmasının çok daha katı tavır takındığını düşünüyoruz. Farklı gazetelerin, başka açılardan sıkıntılı sayacağımız yayınların, özellikle Kürtlerin çıkardığı yayın organlarının bu şekilde baskı altına alınması, ifade özgürlüğü açısından Türkiye’de Kürt sorunun daha geniş veri ve bilgilerle tartışılmasını engellemesi bakımından talihsiz bir durum, kötü bir durum.
Prof. Dr./Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Halkın haber alma hakkı engelleniyor
Celal Başlangıç (Gazeteci): Bir yandan Türkiye, Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde birtakım demokratik değişim paketleri geçiriyor; ama görünen o ki bunların hiçbiri hayata geçirilmiyor. Gene basın üzerinde ağır bir baskı, sansür, hatta kapatma var. Bunlar yalnızca gazeteciyi ilgilendiren sorunlar değil; aynı zamanda halkın haber alma hakkının engellenmesi demektir. Türkiye, kamu yönetimine geçen ve kapatılan gazetelerle vahim bir seçim ortamına gitmektedir. Gündem’in kapatılması ve dağıtımının engellenmesine çoğu basın organının sessiz kalışına gelince; son yaşanılanlara baktığımızda zaten basının tepki göstermesini beklemek zor. Hatta bir gazete hükümetin kontrolüne geçince, öbür tekel buna çok seviniyor. Yani gazeteciler bindikleri dalı kesiyorlar. Bugün Gündem çalışanlarının yaşadıklarını, hatta Sabah’ta çalışanların yaşadıklarını yarın başka gazete çalışanlarının yaşamayacağının hiçbir garantisi yok.
Düşüncelerin önüne geçiliyor
Kazım Genç (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı): Türkiye’de ağır aksak ve çok geniş zamanlara yayılarak yürüyen adaletin, hukukun Kürt yurttaşların gazetelerine yıldırım hızıyla günübirlik yürümesi ve keza daha yayınlanmamış, basılmamış, kurgulanmamış, dizgisi bile yapılmayan, ne diyeceği belli olmayan yayın organlarına yasak konulmasının; hukuki değerlendirmeyle yakından uzaktan ilgisi yoktur. Bir kesimi yok saymanın, inkar etmenin, onların düşüncelerinin kamuoyunda duyulmasının önüne geçmenin topyekün politikası ve inkarının yansımasından başka bir şey değildir. Biz ülkemizde demokrasinin her yurttaş için geçerli olması, her yurttaşımızın düşüncesini özgürce söyleyebilmesi, devletin de her yurttaşın özgür düşüncesine saygı göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Ama ne yazık ki bu uygulama; inançları nedeniyle Alevilere yönelik, dilleri nedeniyle Kürtlere yönelik bu politikanın ne kadar politik olarak uygulandığının göstergesidir.

İLGİLİ HABERLER

20 Haziran 2018 21:54
‘FETÖ lehine paylaşımlarda bulunduğu’ iddiasıyla gözaltına alınan Gazeteci Ece Sevim Öztürk çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
20 Haziran 2018 21:09
Gazeteci ve Yazar Hakan Gülseven, Eski Sakarya Valisi Coş’a yönelik hakaret iddiasıyla açılan davada tutuklandı. Ertesi gün tahliye edildi.
20 Haziran 2018 17:59
Zonguldak Ereğli'de bulunan Tat Çelik fabrikasında çalışan işçiler, toplu sözleşme sürecinin tıkanması üzerine greve çıktı.
20 Haziran 2018 17:31
Makedonya'nın adının 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' olarak değiştirilmesini öngören anlaşma, mecliste yapılan oylamada kabul edildi.
20 Haziran 2018 16:42
Engelli Hakları Forumu'nun ‘Engellilerin Seçim Bildirgesi’ başlıklı açıklamasında, olayların nesnesi değil öznesi olmak istedikleri belirtildi.

Toplam Query: 34