07 Nisan 2007 04:00

Genelgenin takipçisiyiz

TAYAD, cezaevlerindeki koşulların iyileştirilmesini öngören 45/1 sayılı Adalet Bakanlığı genelgesinin bir an önce hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Paylaş

TAYAD, cezaevlerindeki koşulların iyileştirilmesini öngören 45/1 sayılı Adalet Bakanlığı genelgesinin bir an önce hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.
Dün öğle saatlerinde Ankara’da Yüksel Caddesi’nde eylem yapan TAYAD’lılar, attıkları sloganlar ve taşıdıkları dövizlerle, tecrit uygulamalarını protesto ettiler.
TAYAD adına açıklama yapan Bayram Şahin, tecride karşı verilen mücadelenin sonucunda Adalet Bakanlığı’nın “F tipi hapishanelerinde tecrit ve tretman modelinde iyileştirme” sözünü verdiğini ve 45/1 sayılı genelgeyi yayınlamak zorunda kaldığını hatırlattı. Genelge ile birlikte F tipi hapishanelerdeki mahpusların haftada 5 saat olan görüşme sürelerinin 10 saate çıkarıldığını, tretman uygulamasının kaldırıldığını ve hakların güvence altına alındığını vurgulayan Şahin, “Ancak genelgenin yayınlanmasının üzerinden 3 ay gibi bir zaman geçmesine karşın F tipi hapishanelerde genelge hükmü hayata geçmiyor, verilen sözler tutulmuyor. Keyfi gerekçe ve engellerle bu hak kullanılamaz hale getirilmeye çalışılıyor” dedi.
TAYAD’dan Semiha Eyilik de, önceki gün Adalet Bakanlığı yetkilileri ile bir görüşme yaptıklarını belirterek, bu görüşmede “genelgenin uygulanacağı” sözü verildiğini ancak “personel yetersiz” gibi gerekçelerin yinelendiğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

2008 öğrenciler için sınav yılı olacak

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa