Kadınlar dedikodudan şikayetçi

Bizden duymuş olmayın ama kadınlar en çok dedikodudan rahatsız. Nevşehir'in Kaymaklı beldesinde yapılan bir anketin sonuçlarına göre kadınların en çok dedikodu, eğitimsizlik ve işsizlikten şikayet ettikleri ortaya çıktı.


Bizden duymuş olmayın ama kadınlar en çok dedikodudan rahatsız. Nevşehir'in Kaymaklı beldesinde yapılan bir anketin sonuçlarına göre kadınların en çok dedikodu, eğitimsizlik ve işsizlikten şikayet ettikleri ortaya çıktı. AB Hibe Programları kapsamında, Nevşehir'in Kaymaklı beldesinde, Kaymaklı Belediyesi ile Erciyes Üniversitesi Nevşehir Sağlık Yüksekokulu’nun işbirliği ile yürütülen "Kaymaklı Mahalle Birimlerinden Yerel Yönetime Kadınlar Hep Birlikte" adlı araştırmanın sonuçları açıklandı. Proje Koordinatörü Erciyes Üniversitesi Nevşehir Sağlık Yüksekokulu okutmanı Simla Adagide, Kaymaklı Kültür Merkezi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 15-49 yaş grubundaki kadınların yerel yönetime katılımının artırılmasına yönelik anket çalışması yapıldığını bildirdi.
En büyük sorun
Proje kapsamında 5 bin 800 nüfuslu beldedeki kadınların yüzde 80'inin anket çalışmasına katıldığını belirten Adagide, "Anket çalışmasında kadınlara 'en büyük sorununuz nedir' diye sorduk. Cevaplar arasında en fazla dedikodu, eğitimsizlik ve işsizlik yanıtları ön plana çıktı. Dedikodu yapılacak korkusu, kadınların sosyal aktivitelerini engelliyor. Eğitimsizlikten şikayetçi olan kadınlara 'eğitim toplantıları yaparsak gelir misiniz' diye sorduk. Bu kez, büyük çoğunluk 'gelemeyiz dedikodu olur' diye cevap verdi. İşsizlikten şikayet eden kadınlara neden çalışmadıklarını sorduk. Kadınların büyük çoğunluğu, 'iş olsa da çalışamayız, kocamız izin vermez' yanıtını verdi" dedi. (TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net