08 Nisan 2007 04:00

Oran’a rektör engeli

Ankara Üniversitesi’nden emekli olan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baskın Oran “SBF’deki derslerime devam edeceğim” dedi.

Paylaş

Ankara Üniversitesi’nden emekli olan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baskın Oran “SBF’deki derslerime devam edeceğim” dedi.
Baskın Oran, AA muhabirine Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras’ın kendisi için Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) ‘’ders veremez” kararını değerlendirdi. Fakültedeki öğretim üyesi arkadaşlarının kendisinin arkasında olduğunu belirten Oran, SBF Dekanı Prof. Dr. Celal Göle’nin kendisine derslere devam etmesi için yazı gönderdiğini bildirdi.
Dilekçesinde, “Hoca arkadaşlarım ve öğrencilerimin zarar görmemeleri için, bölüm talep ederse, yerim doldurulana dek makul bir süre kimi derslerimi vermeye devam edebileceğimi düşünüyorum” ifadesini kullanan Oran, rektörlükten gelen yazıda bu talebinin kabul edilmediğini belirtti. Oran, “Ders vermeye devam edeceğim. Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olup, benden ders almış öğrencileri mağdur etmek istemiyorum” diye konuştu.
Emeklilik dilekçesinin Ankara Üniversitesi’nin internet sayfasında yayınlanmasını oldukça şaşırtıcı bulduğunu anlatan Oran, “Rektör Prof. Dr. Aras’ın kendisini bu şekilde aklamaya çalıştığını” ifade etti.
“Ders veremez”
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fakülte kurullarının verilecek dersleri talep ettiğini belirterek, “Ancak Baskın Hoca, emekli olduğu için ders başına ücretle saat başına ücretle ders verebilir. O da yasaya göre rektörlüğün iznine tabi” dedi. Aras, Oran’ın emeklilik dilekçesinde, “ben böyle bir üniversitede artık çalışmak istemiyorum” dediği için ders verme talebinin kabul edilmediğini savundu.
Oran’ın SBF’de ders vermeye devam edemeyeceğini savunan Aras, “Bir yetkisi yok. Sınav yapamaz, not veremez. Sadece seminer, konferans verebilir. Buna da engel yok ama ders veremez, ders vermek başka bir şeydir, programlıdır” diye konuştu.
Aras’ın yazısı
Prof. Dr. Baskın Oran, Oxford Üniversitesi’nde vereceği konferanslara hazırlanmak için doçentlik jüriliği görevinden affını istemişti.
Rektör Aras tarafından Oran’a gönderilen yazıda, bu talebin, ‘’Üniversite Yönetim Kurulu, Doçentlik Sınav Yönetmeliği’nin 11. maddesinde yer alan ‘...Her bir jüri üyesi; Üniversitelerarası Kurul tarafından belirtilen formata uygun olarak hazırladığı raporu, eserlerin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç iki ay içerisinde Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına iletmek üzere mensubu olduğu üniversite rektörlüğüne gönderir...’ hükmü ile aynı yönetmeliğin 9. maddesinde yer alan ‘...Üniversite Yönetim Kurulları kesin zorunluluk bulunmadıkça, jüri üyelerinin görevlerinden ayrılmalarına müsaade etmezler...’ hükümlerini dikkate alarak talebin uygun bulunmadığı” bildirilmişti.(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

AKP’de adaya göre tarih

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa