Fotoğraf: Evrensel

ABD’de göçmen işçilerin isyanı

ABD’nin adeta yükünü çeken göçmen işçiler, Beyaz Saray’ın “Göçmenlik Yasa Tasarısı” önerisine karşı sokaklara döküldü.


ABD’nin adeta yükünü çeken göçmen işçiler, Beyaz Saray’ın “Göçmenlik Yasa Tasarısı” önerisine karşı sokaklara döküldü. San Franscisco eyaletine bağlı Los Angeles kentinde bir araya gelen onbinlerce göçmen işçi, “oturma hakkı için binlerce dolar verilmesini” öngören yeni Göçmenlik Yasa Tasarısı’nı protesto etti. Kent merkezinde yapılan gösteriye, çoğunluğunu Latin kökenli (Hispanik) göçmen işçilerin oluşturduğu 15 bini aşkın emekçi katıldı.
Los Angeles’ta yapılan eylemin örgütleyicilerinden “ABD Latino Hareketi” Başkanı Juan Jose Gutierrez, göçmen işçilere hitaben yaptığı konuşmada, yasa geri çekilene değin eylemlere devam edeceklerini ifade ederek “Halk umutsuz. ABD başkanı, yıllarca göçmenlik reformuna destek konusunda kesin bir uygulama getirmedi. Ve bugün bu planla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.
Yeni vize uygulaması
ABD’de özellikle ağır işlerde çalışan göçmen işçiler, yasadışı yollarla bu ülkeye geliyor ve kölelik şartları altında çalışıyorlar.
Vatandaşlık hakları olmaması nedeniyle sosyal güvenlik numarası alamayan ve bu nedenle birçok haktan mahrum kalan göçmen işçiler, aynı işyerinde beraber çalıştıkları Amerikan vatandaşlara oranla daha az ücret alıyorlar.
Beyaz Saray’ın yeni göçmenlik tasarısına göre, yasadışı göçmen işçiler için “Z kategorisi” adlı yeni bir vize uygulaması başlatılacak. Bu vize uygulamasına göre, göçmen işçilere 3 yıllık çalışma izni verilecek. Ancak birçok boşluğu içinde bulunduran tasarı, işçilerin her seferinde 3 bin 500 dolar ödeme yapmasını öngörüyor. Bu paranın yanı sıra ABD, işçilerden yasal izin ve oturma izni için ülkelerine geri dönmelerini ve buradaki ABD elçiliklerine 10 bin dolar harç ödemelerini öngörüyor.
Yeni saldırı kampanyası
Eyleme katılanlardan Armando Garcia, “Bu fiyatla Bush, bize Meksika sınırından geçiren insan kaçakçılarından daha pahalıya mal olacak. Çakalların aldığından daha fazla!” diye konuştu.
Bir başka Meksikalı yasadışı göçmen Alfredo Gonzalez ise karısı ve çocuklarıyla birlikte katıldığı eylemde, “Yeni tasarı, ülkenin her yanında göçmenlere karşı yeni bir saldırı kampanyasının başlatılacağına işaret ediyor. Ama eğer beni sınırdışı ederlerse, çocuklarıma kim bakacak? Hükümet mi? Hiç sanmıyorum” dedi. Gonzalez, “Tamamıyla yasal izne ihtiyacımız var. Ve bu, hemen gerekli” diye konuştu.
Bu arada uzmanlar, yeni yasa tasarısının, geçen sene ABD Senatosu’nun kabul ettiği ve yine göçmen işçilerin tepkisine neden olan yasa tasarısından daha ağır olduğuna dikkat çektiler.
Ancak ABD, bu haliyle dahi göçmen işçilerin karşı çıktığı yasayı daha da ağırlaştırmak niyetinde. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net