Filistin’de esir değişimi sinyali

Filistin ile İsrail arasındaki esir asker müzakerelerinde “sona yaklaşıldığının” sinyali verildi.


Filistin ile İsrail arasındaki esir asker müzakerelerinde “sona yaklaşıldığının” sinyali verildi. Mısır, İsrailli asker Gilad Şalit’in karşılığında serbest bırakılması istenen Filistinli mahkumların listesini İsrail’e aktarırken Filistin Hükümet Sözcüsü Gazi Hamad ise İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamada, “taraflar arasında uzlaşmaya varıldığını” ifade etti.
İsrailli asker Gilad Şalit, Filistinli militanlarca İsrail’deki Filistinlilerin serbest bırakılması talebiyle 25 Haziran’da kaçırılmıştı. İsrail’in, askerini bahane ederek Filistin topraklarına düzenlediği saldırılarda, 200 Filistinli yaşamını yitirmişti. Saldırılar, Lübnan Hizbullahı’nın Filistin’e destek amacıyla 2 işgal askerini daha kaçırmasıyla Lübnan’a da sıçramıştı.
Listede liderler de var
Bu arada İsrail basınında yer alan haberlere göre ise Hamas’ın salıverilmesini talep ettiği Filistinli mahkumlar arasında beş kez ömür boyu hapis cezası almış olan El Fetih liderlerinden Mervan Barguti ile FHKC lideri Ahmed Saadat’ın da olduğu öğrenildi.
İsrail güvenlik kaynakları, Filistinli mahkumların listesinin alındığını doğrularken bir hükümet yetlisi ise “henüz kat edilmesi gereken çok yol olduğunu” savundu. Bir başka kaynak ise salıverilecek Filistinliler arasında İsrail’de düzenlenen saldırılara karışmış olan bazı Filistinlilerin de olduğunu belirtirken “Ancak Hamas’ın talep ettiği lider kadrolar konusunda bir uzlaşma yok” dedi.
Filistin Enformasyon Bakanı Mustafa Barguti ise arabuluculuk yapan Mısır’ın, Şalid karşılığında bırakılacak Filistinli mahkumların listesini İsrail’e verdiğini kendilerine ilettiğini söyledi. Barguti, listenin kaç kişilik olduğu ya da listede kimler bulunduğu gibi konularda bilgi vermedi. Ancak Filistinlilere yakın kaynaklar, listede 200 isim bulunduğunu belirtiyor. Artık “topun İsrail’de olduğunu” belirten Barguti, “Eğer İsrail hükümeti ciddiyse, bu konunun kapanması için şimdi iyi bir fırsat var” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net