09 Nisan 2007 00:00

Ciddi bir arı ölümü yok

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Hatay haricinde Türkiye’de lokal, ciddi bir arı ölümü olmadığını söyledi.

Paylaş

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Hatay haricinde Türkiye’de lokal, ciddi bir arı ölümü olmadığını söyledi. Sarıoğlu; Amerika, İspanya ve Arjantin’deki arı ölümlerinin ise hibrit tohmları olduğunu belirtti.
Sarıoğlu, Sivas Tarım İl Müdürlüğü’nde toplanan Sivas Arı Yetiştiricileri Birliği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, birliklerinin sadece sektörüyle ilgilenen, bir yerlere hizmet eden ya da emir alan bir sivil toplum örgütü olmadığını söyledi.
Sadece Hatay’da var
Konuşmasında Türkiye’de arı ölümleri yaşandığı iddialarına değinen Mustafa Sarıoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye Arıcılar Birliği ve Tarım Bakanlığı, 2006 yılının Şubat ayının ortalarından itibaren Hacettepe Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve değişik üniversitelerin katılımıyla ve bakanlığımızın görevlendirmiş olduğu 12 akademisyenle 57 ilde arı hastalıkları ve flora yapısıyla ilgili çalışma yaptı. Evet Hatay ilimizde yaklaşık yüzde 60-70’lere varan bir koloni kaybı var; ülke geneline Hatay’ı koyduğunuzda ülke ortalaması da yüzde 17-18 civarındadır. Yani Hatay hariç Türkiye’de lokal ciddi bir arı ölümü yoktur. Hatay’daki kayıpların başlıca tespit ettiğimiz sebepleri, yeterli sperm sayısına ulaşmamış kalitesiz ana arılar, beslenme ve bakımdaki bilinçsiz hareketler, balın hepsini ben alayım, arıya bir şey kalmasın zihniyetinin ürünüdür. Fakat o konuyla ilgili gerek bakanlık, gerekse bölge milletvekilleri gerekli çalışmaları yapmış ve bazı sözler verilmiştir. Onlar da çözülecektir.”
Hibrit tohumu
Amerika, İspanya ve Arjantin’deki arı ölümlerinin doğru olduğunu, ancak Hırvatistan ile Yunanistan’da arı ölümü yaşanmadığını söyleyen Sarıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Neden Amerika ve bahsettiğim ülkelerde var? Sebebi açık. Avusturya’dan bilimsel sunum için gelen bir arı ve bitki genetikçisinin 3 yıl sürecinde yaptığı araştırmalar neticesine göre, bu yerlerdeki ölümlerin sebebi genetik organizmalarla ya da hibrit tohumlarla üretim yapılan yerlerde polinasyon için kullanılan kolonilerin kaybıdır. O tohumu, o genetik organizmayı sen icat ettin. Bedelini de şimdi ödüyorsun.” (Sivas/AA)
ÖNCEKİ HABER

GMİS kongreleri sona erdi

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa