09 Nisan 2007 00:00

Mülteciler 4 gün ot yedi

Irak’ın Musul kentinden çalışmak üzere İstanbul’a gelmek isteyen 21 Kürt mülteci, 2 bin 500 dolar verdikleri kamyoncu tarafından Şırnak’ın Silopi ilçesinde ‘Burası İstanbul’ denilerek indirildi.

Paylaş

Irak’ın Musul kentinden çalışmak üzere İstanbul’a gelmek isteyen 21 Kürt mülteci, 2 bin 500 dolar verdikleri kamyoncu tarafından Şırnak’ın Silopi ilçesinde ‘Burası İstanbul’ denilerek indirildi. Kısa süre sonra yanlış yerde indirildiklerini anlayan mülteciler, asker ve polisten saklanmak için 4 gün aç-susuz bir şekilde yürüyerek Mardin’in Kızıltepe ilçesine geldi. Ot yiyerek ayakta kalan mülteciler, önceki gün tarla işçileri tarafından baygın halde bulundu. Mülteciler, jandarma tarafından gözaltına alındı.
“İş bulurum” umuduyla 3 Nisan günü Musul’dan İstanbul’a doğru yola çıkan 21 mülteci, Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Otluk Mezrası’nda tarla işçileri tarafından baygın bir vaziyette bulundu. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen Bektaş Jandarma Karakolu’na bağlı ekipler, 21 mülteciyi gözaltına aldı. Bektaş Karakolu’na götürülen mültecilerin askerlere sürekli “Bize işkence yapmayın” demesi dikkat çekti.
Mülteci gençler, ifadelerinde, 5 gün süren zorlu yolculuklarını anlattılar. Tarla işçilerinin verdiği yiyeceklerle kendine gelen 21 yaşındaki Ferzad Haydar, “Irak’ta iş güç yok. Musul her gün savaş ve kan gölüne dönüyor. Yapacak bir şey yoktu. Biz de çalışmak için İstanbul’a gitmek istedik. 3 Nisan’da Musul’dan yola çıktık. Habur Sınır Kapısı’na geldik. Habur Çayı’nı halat bağlayarak tek tek geçtik” dedi.
Boğulma tehlikesini göze alarak sınırı geçtikten sonra durdurdukları bir kamyondan 2 bin 500 dolar karşılığı kendilerini İstanbul’a götürmelerini istediklerini belirten Haydar, kamyoncunun İstanbul diyerek kendilerini Silopi’de indirdiğini söyledi. Silopi’de ışıkları görünce inanarak kamyondan indiklerini belirten Haydar, “Tanımıyorduk, çok ışık görünce inanıp indik. Gidip insanlara sorduğumuzda yanlış yerde indirildiğimizi anladık. Gidecek bir yerimiz yoktu. O geceyi sokakta geçirdik” diye konuştu. Sonraki 4 günde jandarmaya yakalanmamak için gündüzleri gizlendiklerini, geceleri de yürüdüklerini anlatan Haydar, “Çaresiz kaldık, para yoktu. Asker polisin bizi öldürebileceğinden korktuk. Biz de 4 gün boyunca yemeksiz kaldık” dedi. 4 gündür ot yediklerini belirten Haydar, su bulamadıkları için ellerini dahi yıkayamadıklarını ifade etti. (Mardin/DİHA)
Bergüzar Oruç
ÖNCEKİ HABER

Taksim’de hareketli gün

SONRAKİ HABER

BUDO'dan sefer iptalleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa