Lalelerin İstanbulluya bedeli ağır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul sokaklarını “lale bahçesine” çevirme sevdası İstanbullulara pahalıya mâl oluyor. Konya’dan getirilen lalelerin İstanbul’a toplam bedeli 3 milyon YTL.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul sokaklarını “lale bahçesine” çevirme sevdası İstanbullulara pahalıya mâl oluyor. Konya’dan getirilen lalelerin İstanbul’a toplam bedeli 3 milyon YTL.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 7-15 nisan tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak 2. Uluslararası Lale Festivali nedeniyle İstanbul’un dört bir yanını lalelerle donattı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bahar hazırlıkları çerçevesinde 9 milyon 200 bini lale soğanı, 3 milyonu da sümbül ve nergis olmak üzere toplam 12 milyon 200 bin soğanlı bitki dikti. Konya’da üretilen ve tanesi 200 YKr, dikim bedeli de 50 YKr olan lalelerin İstanbul’a toplam bedeli, 3 milyon YTL oldu. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün İstanbul genelinde diktirdiği 7-8 çeşitten oluşan 10 milyon kışlık çiçek bulunuyor. Laleler Mayıs ayında bittikten sonra Haziran ayında hem lalelerin, hem de kışlık çiçeklerin sökümü yapılacak, yerine 12 milyon mevsimlik çiçek dikilecek. Böylece İstanbul’a bir yıl içinde kışlık, baharlık ve yazlık olmak üzere toplam 34 milyon 200 bin çiçek dikilmiş olacak.
Halk zarara uğratılıyor
Büyükşehir Belediyesi’nin uygun olmayan yerlere gereğinden fazla lale ekerek halkı zarara uğrattığına işaret eden Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Gülay Özdabak, belediyenin uygulamayı geleneksel hale getirmek istemesinin de anlamsız olduğunu kaydetti. Belediyenin çok yüksek bir bütçe ile lale dikimi yaptığını söyleyen Özdabak, “Bu kadar yüksek maliyeti olan ve şehrin tarihi dokusuyla uyumsuz lale dikimini geleneksel hale getirmek ise tamamen anlamsız bir uygulama” diye konuştu.
Halkın çıkarlarına aykırı
Özdabak, belediye çalışmasının halkın çıkarlarına aykırı olduğunu söyledi. Belediyenin yaptığı her uygulamada kamunun yararını gözetmesi gerektiğini vurgulayan Özdabak, belediyenin lale dikimini yaptıkları yönetim kurulu toplantısında değerlendirdiklerini ifade ederek, kentin kültürü ve kimliğinin sürekli değişen bir olgu olduğunu ancak yapılan çalışmaların kentin kültürüne uygun olması gerektiğini anlattı.
Özdabak, “Öncelikle irdelenmesi gereken konu İstanbul kentinin kültürü, kimliği açısından nasıl bir uygulamanın uygun olacağı yönünde çalışmalar yapılmalı konusunda kafa yorulmalıdır” diye konuştu. Özdabak, doğru ve bilinçli bir kent kimliğinin oluşumu için tarihi değerlerin korunarak geleceğe aktarılması gerektiğini de sözlerine ekledi. (İstanbul/EVRENSEL)
Şahin Doğan
www.evrensel.net