Sabah ve atv’nin satışı seçimden sonra

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Merkez ve Bilgin Grubu medya şirketlerinin satışıyla ilgili olarak, “Seçimin sıcak ortamında satışı gerçekleştirmek doğru olmayabilir.


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Merkez ve Bilgin Grubu medya şirketlerinin satışıyla ilgili olarak, “Seçimin sıcak ortamında satışı gerçekleştirmek doğru olmayabilir. Seçim sonrasına bırakarak daha yüksek gelir elde etmek gibi bir düşüncemiz olursa bunu kullanırız” dedi.
NTV ve CNBC-E’nin ortak yayınında soruları yanıtlayan Ertürk, yönetimi ve denetimine el konulan şirketlerin satışının 4-6 ay içinde tamamlanabileceğini kaydetti. İhaleye ilişkin modelin Uzan Grubu şirketlerinin satışından farklı olabileceğini belirten Ertürk, Fon’a borçlu olan kişiler veya kurumların ihalelere giremediğini, dolayısıyla Bilgin Grubu’nun ihaleye katılamayacağını, ancak Ciner Grubu’nun girip girmeyeceğinin henüz belli olmadığını söyledi. Ertürk, satışa yabancı ilgisinin olmasını beklediklerini kaydederek “Kısıtlamalar var, ama yabancı yatırımcıya satış daha olumlu olur” dedi.
Halis Toprak’ın durumu
Ertürk, “Halis Toprak bugün yakınıyor, ‘3 ay daha verin, 5 ay daha verin’ diye... Bu kadar varlığın üstünde kendi itibarınızı bu kadar riske eden iş anlayışını ben anlayamıyorum” dedi. Toprak’a, Boğaz’daki eski Carlton Oteli arsası ile ilgili birkaç kez süre uzatımı verdiklerini belirten Ertürk, şöyle devam etti: “Kendisi, imar ile ilgili bazı gelişmeleri bunu satmamak için önümüze gerekçe olarak koydu. İlginin niye olmadığı sürprizdi bizim için...” (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net