Gündem’e sansür çığrından çıktı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 6 Mart 2007 tarihli kararıyla yayını 1 ay durdurulan Gündem gazetesi, yeniden yayına başladıktan bir gün sonra tekrar kapatıldı.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 6 Mart 2007 tarihli kararıyla yayını 1 ay durdurulan Gündem gazetesi, yeniden yayına başladıktan bir gün sonra tekrar kapatıldı. Gazetenin yayını, bu kez İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla ve 15 gün süreyle durduruldu. Böylece, Gündem gazetesi son 1.5 ay içinde ikinci kez kapatma cezası aldı. Mahkeme daha önce de Yaşamda Gündem, Güncel ve Azadiya Welat gazetelerinin yayınını durdurmuştu.
Mahkeme, gazetenin 7 Nisan ve 8 Nisan tarihli sayılarında Kürt sorunuyla ilgili yer alan haberlerin neredeyse tamamı, bazı ilanları ve köşe yazılarını kapatma gerekçesi olarak gösterdi.
11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında 7 Nisan 2007 tarihli gazetede Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlamak amacıyla köyü olan Amara’ya yapılan yürüyüş ve anma ilanları kapatma gerekçeleri arasında yer aldı. Yine aynı nüshada Öcalan’ın İmralı Cezaevi’nde avukatlarıyla yaptığı görüşmedeki açıklamalarına ilişkin haber de “PKK/Kongra Gel propagandası” olarak değerlendirildi.
Gündem’in 8 Nisan 2007 tarihli nüshasında yine Öcalan’ın devam eden açıklamaları yayını durdurma gerekçeleri arasında gösterildi.
Mahkeme bu nüshadaki anma ilanlarını da gerekçeler arasına kattı. 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 25/2 maddesi uyarınca satımı ve 7-8 Nisan tarihli nüshalarına el konulmasına, satımı ve dağıtımının yasaklanmasına karar veren mahkeme, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/son maddesi uyarınca Gündem’in yayınının 8 Nisan 2007 tarihinden itibaren 15 gün süreyle durdurulmasına karar verdi.
Gerekçeli karar
Mahkeme gerekçesinde şöyle denildi: “Basılmış her nüshasında yukarıda açıklanan suçların işlendiği, sorumluları hakkında yapılan onlarca yasal takibata karşın aynı çizgideki yayının devam ettirildiği, halen cezaevinde bulunan PKK/Kongra Gel terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın geçmişte ve avukatları aracılığı ile aktardığı güncel olaylar karşısında değerlendirmelerinin ve örgütün hareket etmesi gerektiği tarza ilişkin açıklamalarının yayınlandığı, İstanbul ilinde basılan yaygın süreli yayın Gündem isimli gazetenin, faaliyet olarak artık sadece silahlı terör eylemleri ile yetinmediği bilinen PKK/Kongra Gel terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde yayınlandığı yönünde kuvvetli suç şüphesi doğduğundan 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/son maddesi uyarınca yayınının 15 gün süreyle durdurulmasına karar verildi.”
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Nisan 2007 tarihinde verdiği 2 ayrı kararla Gündem gazetesinin yayınını 1 ay süreyle durdurmuştu. Gazeteye verilen ceza 7 Nisan’da sona ermiş, Gündem 8 Nisan’da yeniden okurlarıyla buluşmuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Gündemin kapatılması tesadüf değil

Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yüksel Genç: Kürt sorununun barışçıl çözümünden başka hiçbir seçeneğin olmadığı her geçen gün daha açık ve kesin bir biçimde ortaya çıktığı bir dönemde yeniden çatışma ve iç savaş politikalarını dayatan kesimlerin seslerini yükseltmeye çalıştığı bir ortamda Gündem’in susturulmak istenmesi de tesadüf olmasa gerek. Basın özgürlüğünün demokrasi açısından vazgeçilmez bir koşul olduğuna inanan tüm basın yayın organlarını ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz.

AKP Hükümeti basının üzerinden elini çekmeli

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay: Türkiye’de basın üzerindeki baskılar gün geçtikçe artmakta ve gazete kapatmalar (Gündem örneğinde olduğu gibi) giderek teröre dönüşmektedir. Burada AKP iktidarına ve yargı organlarına çağrıda bulunmak istiyorum. AKP iktidarı basın üzerinden elini çekmeli vaatleri doğrultusunda demokratik, çağdaş bir anlayışın çoğulculuğun sahibi olmalıdır. Aksi halde yaklaşan seçimlerde halkın önüne çıkamaz hale gelecektir. Yargıya söylemek istediğim ise şudur: Yargı önüne gelen davalar karşısında ortaçağ kafasıyla hareket etmek yerine özgürlükçü, çağdaş ve uluslararası hukuka uygun kararlar almalıdır.

Gündem’e baskılara tepki

Gündem gazetesine yönelik baskılar Diyarbakır’da protesto edildi. DTP Merkez ilçe binası önünde bir araya gelen Gündem okurları, “Özgür basın susturulamaz”, “Baskılar bizi yıldıramaz” şeklinde slogan attı.
Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, belediye meclis üyeleri ve DEP eski Milletvekili Selim Sadak’ın da katıldığı basın açıklamasında konuşan DTP Diyarbakır İl Sekreteri Musa Farisoğulları, özgür basın üzerindeki baskıların akıl almaz boyuta ulaştığını söyledi. Demokratik hukuk devletine uymayan uygulamalarla gazetelerin yayınlarının durdurulduğunu ifade eden Farisoğulları, “Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti, kanun devleti olmaktan öte kararnamelerle Yaşamda Gündem, Gündem, Güncel ve Azadiya Welat gazetelerinin yayınları durduruluyor. Biz siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri olarak bu yasaların geçmişte olduğu gibi bugün de bir şey kazandırmayacağını söylüyoruz. Tüm bu uygulamaları protesto ediyoruz” dedi. Polis, kapatma cezası olduğu gerekçesiyle Gündem’in dağıtılmasına izin vermedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net